Mor a saranče z Madagaskaru

Voľby na Madagaskare Zdroj: SITA / AP

Mor a saranče

Slovné spojenie politická a ekonomická kríza možno znie abstraktne, no situácia na ostrove sa postupne začínala stávať neúnosnou. Ekonomika sa po prevrate prepadla. Potom sa predsa len vrátila k rastu, no jeho tempo už nedosiahlo predchádzajúce úrovne.

Spojené štáty Madagaskaru pozastavili obchodnú dohodu, čo malo zničujúci vplyv na madagaskarský textilný priemysel. Vydávanie povolení na ťažbu nerastov sa zastavilo. Zato sa však ilegálne ťaží drevo, ktoré potom končí v Číne. Rozmohla sa kriminalita.

Turistom obmedzili vstup do národných parkov a púšťajú ich tam len so žandármi, pretože ich okrádali banditi. Šíri sa dokonca mor – Madagaskar je jednou z posledných krajín na svete, kde ešte vyčíňa. Ostrovu nepriala ani príroda, tento rok sa na úrodu vrhli saranče.

Mor a saranče z Madagaskaru

Nálet sarančí na Madagaskare Zdroj: SITA / AP

Ani zvrhávajúci A. Rajoelina, ani zvrhnutý M. Ravalomanana sa do volieb zapojiť podľa dohody s Africkou úniou nemohli. Zvrhnutý M. Ravalomanana skúšal dohodu obísť tým, že sa ako kandidátka prihlásila jeho manželka, zvrhávajúci A. Rajoelina potom chcel kandidovať osobne. Nakoniec obaja vyriešili problém inak – každý mal svojho zástupného kandidáta.

A. Rajoelina svojho bývalého ministra financií Heryho Rajaonarimampianinu, ktorého chodil osobne podporovať na mítingy. Zasadil sa za neho aj jeden z porazených uchádzačov z prvého kola Roland Ratsiraka – synovec niekdajšieho komunistického diktátora Didiera Ratsiraku, ktorého vzorom bola Severná Kórea. M. Ravalomananu zas zastupoval jeho exminister zdravotníctva a člen francúzskej socialistickej strany Jean Louis Robinson.

Zvíťazil (zrejme) Rajoelinov človek

J.L. Robinson mal síce po prvom kole mierny náskok, no v druhom mal podľa doteraz zverejnených údajov tesne navrch H. Rajaonarimampianina. Po sčítaní vyše 99 percent volebných miestností získal 53,5 percenta hlasov. Podporovali ho najmä vidiecke oblasti, zatiaľ čo J.L. Robinsona volili predovšetkým v hlavnom meste Antananarivo. Madagaskarská volebná komisia upozorňuje, že zatiaľ ide o "hrubé" a "nepotvrdené" výsledky. J.L. Robinson hovoril o podvodoch – neexistujúcich voličoch či sfalšovaných volebných zoznamoch. Na súd podal tri sťažnosti a žiada v nich prepočítať hlasy, prípadne anulovať výsledok. Tvrdil, že nebyť podvodov, získal by 56 percent hlasov.

Lenže medzinárodní pozorovatelia, medzi ktorými mala svojich zástupcov aj EÚ, voľby chválili. „Voľby boli podľa našich parametrov a metodológie slobodné. Nezaznamenali sme podvody. Kandidáti mali voľný prístup do verejnoprávnych médií tak, aby sa naplnili nevyhnutné podmienky pre slobodné voľby,“ citovala francúzska štátna rozhlasová stanica RFI stanovisko európskych pozorovateľov.

Napätie trvá

Dni po voľbách plynuli v nervóznej atmosfére. Obaja kandidáti sa hneď vyhlásili za víťazov. Vzhľadom na postoj medzinárodných pozorovateľov sa však dá očakávať, že ak víťazstvo H. Rajaonarimampianinu nezvráti súd, Madagaskar bude mať legitímnu medzinárodne uznanú vládu a zahraničná pomoc sa bude môcť obnoviť. Aj keď by nový prezident bol v skutočnosti pokračovateľom politiky pučistu A. Rajoelinu.

Madagaskarskí politici v obrazoch

Mor a saranče z Madagaskaru

Zdroj: SITA / AP

Andry Rajoelina. Bývalý DJ, podnikateľ a starosta hlavného mesta, ktorý sa po prevrate v roku 2009 stal "prechodným" prezidentom

Mor a saranče z Madagaskaru

Zdroj: SITA / AP

Marc Ravalomanana. Predchádzajúci prezident, ktorého zvrhol A. Rajoelina. Útočisko potom našiel v Južnej Afrike

Mor a saranče z Madagaskaru

Zdroj: SITA / AP

Hery Rajaonarimampianina. Víťaz prezidentských volieb a kandidát A. Rajoelinu

Mor a saranče z Madagaskaru

Zdroj: SITA / AP

Jean Louis Robinson. Porazený kandidát podporovaný Marcom Ravalomananom

Madagaskarské voľby v kocke

  • prezidentské voľby na Madagaskare sa konali 25. októbra (prvé kolo) a 20. decembra (druhé kolo)
  • dvoch najsilnejších kandidátov v madagaskarských prezidentských voľbách označovali analytici za predĺžené ruky doteraz vládnucich politikov, ktorí nemohli sami kandidovať
  • Richard Jean Louis Robinson bol ministrom zdravotníctva za vlády Marca Ravalomananu, ktorého zvrhol v roku 2009 Andry Rajoelina. Rajoelinovým kandidátom bol Hery Rajaonarimampianina – jeho bývalý minister financií
  • podľa predbežných výsledkov po sčítaní 99 percent volebných miestností zvíťazil H. Rajaonarimampianina
  • J.L. Robinson namieta volebné podvody, pozorovatelia z EÚ alebo Africkej únie však žiadne nezaznamenali
  • účasť v druhom kole tesne presiahla 50 percent
  • popri druhom kole prezidentských volieb sa konali aj parlamentné, ich výsledky by mali byť známe do 7. januára

Staršie vydania Volieb vo svete si môžete prečítať po kliknutí na tento link