Ratingová agentúra Moody's v pondelok znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti šiestim krajinám Európskej únie vrátane Talianska, Španielska a Slovenska. Francúzsku, Veľkej Británii a Rakúsku navyše agentúra zhoršila ratingový výhľad na negatívny, čím ich varovala pred stratou ich prestížneho najvyššieho hodnotenia AAA. Rovnako ako ostatné medzinárodné agentúry i Moody's svoj krok odôvodnila rastúcimi rizikami dlhovej krízy v eurozóne.

Moody's udelila horšiu známku skupine juhoeurópskych krajín, ktoré sa potýkajú s hospodárskymi problémami a vysokou zadlženosťou. Taliansku znížila rating na A3 z pôvodného A2, Portugalsku na BA3 z Ba2 a známka Španielska klesla o dva stupne z A1 na A3. O jeden stupeň si pohoršili aj Malta, Slovinsko a Slovensko (teraz A2). Všetkým týmto krajinám zachovala negatívny ratingový výhľad, to znamená, že v strednodobom pohľade počíta s jeho ďalším zhoršením.

Zásah Moody's bol menej razantný než januárový krok konkurenčnej agentúry Standard & Poor's, ktorá Francúzsku a Rakúsku odobrala premiantské hodnotenie AAA. Moody's je ale prvá, ktorá varovala pred ohrozením britského ratingu. Najvyšší rating Nemecka agentúra naopak označila za primeraný.

Moody's vyjadrila obavy, či sú európske krajiny schopné uskutočňovať ten typ reforiem, ktorý by dokázal vyriešiť dlhovú krízu. Má tiež pochybnosti o dostatočnosti finančnej ochrane pred šírením krízy, teda o kapacite takzvaných eurovalov. Upozornila tiež na to, že slabá európska ekonomika by mohla podkopať snahu vlád o úspory a ozdravenie verejných financií.

Standard & Poor's minulý mesiac znížila ratingy Francúzska, Rakúska, Talianska, Španielska, Portugalska, Cypru, Malty, Slovenska a Slovinska. Tiež znížila rating európskeho stabilizačného fondu EFSF, ktorý Moody's naopak nechala bez zmeny na úrovni AAA. V januári tiež tretia globálna ratingová agentúra Fitch zhoršila kvôli dopadom dlhovej krízy štátne ratingy Belgicka, Cypru, Talianska, Slovinska a Španielska.

Zhoršený rating je varovaním pre prípadných investorov, že sa u hodnoteného subjektu zhoršila schopnosť splácať záväzky. Zníženie ratingu môže viesť k tomu, že investori budú od dlhopisov príslušných krajín požadovať vyššie výnosy.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP