Ratingová agentúra Moody 's Investors Service zhoršila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Ukrajiny o jeden stupeň hlbšie do špekulatívneho pásma na Ca. Vyplýva to z vyhlásenia agentúry. Dôvodom zhoršenia ratingu sú dopady vojny s Ruskom, ktoré budú pravdepodobne predstavovať dlhodobé problémy pre ukrajinskú ekonomiku a verejné financie.
Výrazný pokles HDP pre vojnu
Známka Ukrajiny je teraz len jeden stupeň od veľmi vysokej pravdepodobnosti zlyhania. Podľa Moody 's súčasné problémy krajiny zvyšujú riziká udržateľnosti vládneho dlhu, takže je veľmi pravdepodobná reštrukturalizácia dlhu s výraznými stratami pre veriteľov zo súkromného sektora.
Moody 's odhaduje, že reálny hrubý domáci produkt Ukrajiny sa vlani znížil o zhruba 30 percent. Hoci súkromný sektor preukázal určitú mieru odolnosti a postupne sa prispôsobil náročným podmienkam a na opravy a rekonštrukcie sa poskytuje významná podpora od darcov. Vojna ale spôsobí dlhodobé škody dôležitým hospodárskym odvetvím, hlavne pre intenzívnejšie útoky zamerané na kritickú infraštruktúru.
Ukrajinské vyhliadky
Moody 's v základnom scenári predpokladá, že vojna sa predĺži a ekonomika zaznamená tento rok mierny pokles reálneho HDP o dve percentá. Po tomto poklese by na budúci rok malo nasledovať oživenie. Napriek veľkej finančnej podpore od zahraničných partnerov však agentúra očakáva, že vojna bude naďalej udržiavať verejné financie pod silným tlakom. Schodok verejných financií bez započítania grantov by mal za rok 2022 predstavovať 30 percent HDP, poskytnutie významnej vonkajšej podpory znižuje tento údaj na 17 percent HDP. Tento rok má byť rozpočet naďalej pod značným tlakom pre výdavky na na obranu a sociálnu oblasť. Schodok sa má však vrátane grantov znížiť na zhruba osem percent HDP.
Rýchlo rastie aj vládny dlh. Moody 's odhaduje, že na konci roka stúpol v pomere k HDP o takmer 35 percentuálnych bodov na 82 percent. Na konci tohto roka by mal prekročiť 90 percent HDP.
Úverový rating je dôležitým usmernením pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť riadneho splácania pôžičiek. Má významný vplyv na ochotu veriteľov príslušnému štátu alebo inému subjektu požičiavať a tiež na podmienky pôžičky, napríklad na úrokovú sadzbu. Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný v očiach veriteľov a tým je aj pravdepodobnejšie, že si bude schopný zabezpečiť lacnejšie pôžičky. Ak je rating v špekulatívnom pásme, do dlhopisov subjektu nemôžu investovať veľkí inštitucionálni investori ako penzijné fondy.