Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service prekvapila finančné trhy znížením hodnotenia úverovej spoľahlivosti Talianska o dva stupne na Baa2. To je len o dva stupne nad špekulatívnym pásmom. Výhľad ratingu naďalej označuje za negatívny, takže ho môže ešte znížiť.

Hlavným dôvodom zníženia zo stupňa A3 je podľa Moody's obava, že finančná kríza v Európe povedie k prudkému nárastu nákladov na pôžičky. Najmä problémy v Grécku a Španielsku podľa ratingovej agentúry zvyšujú riziká, ktorým čelí Taliansko. K ďalšiemu zníženiu ratingu by agentúra siahla, ak sa zhorší ekonomický výhľad krajiny alebo budú ťažkosti s uskutočňovaním reforiem.

Protestuje aj Confindustria

Štátny tajomník talianskeho ministerstva financií Gianfranco Polillo v reagoval, že zníženie ratingu považuje za nepochopiteľné. Upozornil tiež, že Rím bude rešpektovať záväzok dosiahnuť štrukturálny rozpočtový prebytok aj v prípade, že sa zhoršia hospodárske vyhliadky.

"Rozhodnutiu agentúry Moody's nerozumiem, a to jednak pre slabé zdôvodnenie, jednak pre rozsah, v akom bol rating znížený. Tie dôvody sú veľmi slabé," povedal G. Polillo agentúre Reuters. Pochybné sú podľa neho aj politické argumenty, s ktorými Moody's operuje. "Nikto podľa mňa nedokáže povedať, ako sa politická situácia v Taliansku vyvinie," dodal.

Ministerstvo nie je jediné, kto je rozsahom zníženia ratingu prekvapený. Šéf talianskeho podnikateľského združenia Confindustria Giorgio Squinzi napríklad povedal, že Taliansko je oveľa silnejšie, než Moody's naznačuje. "Je to len názor agentúry Moody's. Ako prezident Confindustria, ako zamestnávateľ a ako súkromný občan si myslím, že naša krajina je silnejšia," povedal.

Prekvapivo úspešná aukcia

Taliansko napriek tomu predalo ďalšie dlhopisy v celkovom objeme 5,25 miliardy eur. Záujem bol pomerne vysoký a Rím získal aj lepšie podmienky než v predchádzajúcej porovnateľnej aukcii. Vzhľadom na zníženie ratingu sa podľa analytikov dá výsledok považovať za úspešný test dôveryhodnosti.

Pri hlavnej trojročnej tranži v objeme 3,5 miliardy eur predstavuje priemerný výnos 4,65 percenta. To je omnoho menej než v júnovej aukcii, keď výnos dosiahol 5,30 percenta. Taliansko má tretiu najväčšiu ekonomiku v eurozóne a náklady na obsluhu jeho dlhu sú pozorne sledovanou záležitosťou. Dopyt po dlhopisoch pritom o viac než 70 percent prevýšil ponuku, čo je tiež lepší výsledok než v minulej aukcii.

„Predali celý plánovaný objem a solídny je aj dopyt,“ reagoval na výsledok aukcie analytik Achilles Georgolopulos z finančného ústavu Lloyds Bank. „Z hľadiska celkovej nálady sa tým však do budúcna nič nemení. Ten najhorší scenár bol dnes odvrátený, takže majú priestor sa nadýchnuť,“ dodal analytik.

Moody's znížila rating Taliansku o dva stupne

Taliansky premiér Mario Monti a Vittorio Grilli, ktorému tento týždeň prenechal post ministra financií

Ilustračné foto - SITA / AP