Agentúra Moody's Investors Service znížila o 5 stupňov rating vládnych dlhopisov Írska denominovaných v domácej aj zahraničnej mene na Baa1 z Aa2. Výhľad ratingov je negatívny. Dnešné zhoršenie hodnotenia úverovej bonity Írska je uzavretím revízie jeho ratingu, ktorú agentúra začala 5. októbra 2010.

Príčinou sú vysoké náklady na záchranu bánk, nárast neistoty týkajúci sa vyhliadok írskej ekonomiky a zníženie finančnej sily írskej vlády. Negatívny výhľad odráža presvedčenie Moody's, že existuje veľké riziko ďalšieho zníženia finančnej sily vlády, ak bude rast ekonomiky nižší, než sa prognózuje, alebo ak náklady na stabilizáciu bankového systému prekonajú očakávania.

Agentúra však upozornila na vysokú konkurencieschopnosť írskej ekonomiky a nízke zdanenie firiem, čo vytvára podnikateľsky priaznivé prostredie. Tieto faktory spoločne s flexibilitou trhu práce sú pozitívne z hľadiska úverovej bonity krajiny.

"Moody's teraz vzhľadom na utlmený rast v najbližších rokoch, fiškálne ciele, ktoré sú súčasťou 5-ročného rozpočtového plánu, a pravdepodobnosť potreby dodatočnej rekapitalizácie bánk očakáva, že verejný dlh Írska vzrastie zo 66 % HDP v roku 2009 na 120 % HDP v roku 2013, než sa začne stabilizovať," uviedol viceprezident agentúry a hlavný analytik pre Írsko Dietmar Hornung. So započítaním vládou garantovaného dlhu štátnej agentúry pre správu NAMA verejný dlh krajiny vyskočí až na 140 % HDP.

"Existuje však niekoľko dôvodov, prečo rating Írska zostáva v investičnom pásme," upozornil Hornung. Zdôraznil, že plán fiškálnej konsolidácie a štrukturálnych reforiem, ku ktorému sa zaviazala írska vláda, je "impozantný". Plán je súčasťou 5-ročného fiškálneho programu Dublinu a rozpočtu na budúci rok.

Írsko podľa agentúry profituje aj z úzkej hospodárskej a finančnej integrácie s Európou, čo podporuje obchod a priame zahraničné investície (PZI) z krajín EÚ, ale aj od firiem, ktoré sídlia mimo úniu a hľadajú prístup na jej trh. Navyše, ako člen EÚ sa Írsko môže spoľahnúť na vysokú pomoc zo zahraničia, čoho dôkazom je aj záchranný úver od MMF a EÚ.

Moody's zároveň znížila rating krátkodobých záväzkov Írska na Prime-2 z Prime-1 a v súlade s hodnotením dlhodobých záväzkov vlády o 5 stupňov zhoršila rating dlhopisov vydávaných írskou štátnou agentúrou pre správu aktív National Asset Management Agency (NAMA) na Baa1 z Aa2. Výhľad ratingu NAMA je tiež negatívny.

Agentúra Fitch Ratings 9. decembra znížila rating Írska o tri stupne na BBB+ z A+.

Medzinárodný menový fond (MMF) podľa očakávaní schválil miliardový úver pre Írsko. Výkonná rada fondu vo štvrtok rozhodla, že MMF poskytne krajine 22,5 miliardy eur. Táto suma je súčasťou záchranného balíka v celkovej hodnote 85 miliárd eur. Väčšinu poskytnú krajiny eurozóny. Dĺžka úverového programu je 3 roky.

Írsko bolo na konci novembra nútené požiadať Európsku úniu (EÚ) a MMF o finančnú pomoc. V stredu (15. 12.) prijatie pomoci schválil aj írsky parlament. Výmenou za záchranný úver sa krajina zaviazala realizovať prísne úsporné opatrenia.

"Írska vláda prijala ambiciózny program na zvládnutie hospodárskej krízy," uviedol šéf MMF Dominique Strauss-Kahn. Finančná pomoc má vláde umožniť znovu získať dôveru trhov a podporiť rast a tvorbu pracovných miest. Írsko má okamžite k dispozícii 5,8 miliardy eur. Harmonogram uvoľňovania ďalších tranží nie je známy.

Medzinárodná finančná kríza zasiahla Írsko veľmi tvrdo. Štát musel dať desiatky miliárd eur na záchranu bánk, čo spôsobilo prudký nárast deficitu a verejného dlhu a výrazné zvýšenie rizikových prirážok na írske dlhopisy. Záchranný úver pre krajinu je úročený sadzbou 5,83 %, informovala o tom agentúra DPA.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com