Aktualizované 7.3. 2011 o 11:19 o reakciu gréckej vlády
Medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service dnes znížila hlavný devízový rating Grécka, a to hneď o tri stupne na známku B1. Výhľad je pritom negatívny, čo znamená, že agentúra ešte môže siahnuť k ďalšiemu zníženiu ratingu. Agentúra uviedla, že s plánom fiškálnych reforiem v Grécku je spojené značné riziko a je možné, že krajina nebude po roku 2013 plniť kritériá solventnosti. Grécka vláda na krok agentúry zareagovala veľmi podráždene.
„Opatrenia na fiškálnu konsolidáciu a štrukturálne reformy, ktoré sú nutné na stabilizáciu dlhových parametrov krajiny, zostávajú veľmi ambiciózne a podliehajú vysokému riziku pri zavádzaní týchto krokov,“ uviedla agentúra k hodnoteniu Grécka.
Euro po správe prehĺbilo pokles a voči doláru sa jeho kurz oslabil na zhruba 1,3970 USD. Riziková prémia, ktorú je nevyhnutné zaplatiť pri dlhopisoch gréckej vlády s desaťročnou splatnosťou v porovnaní s dlhopisom nemeckej vlády, sa zvýšila o osem bázických bodov na 9,13 percenta.
„Zníženie ratingu, ktoré dnes oznámila agentúra Moody's, je úplne neopodstatnené a neodráža objektívne a vyrovnané hodnotenie podmienok, ktorým teraz agentúra čelí,“ reagovalo grécke ministerstvo financií. Krok agentúry je podľa úradu naopak dôkazom, že ratingové agentúry necítia žiadnu zodpovednosť a odvetvie poskytovania ratingu je preto nutné prísne regulovať. Moody's vraj neberie do úvahy podporu, ktorú eurozóna poskytuje krajinám s dlhovými problémami.
Riziko podľa ratingovej agentúry spočíva predovšetkým v tom, že Grécko nebude schopné vybrať na daniach toľko, koľko si predstavovalo. To by mohlo nový plán vlády na ozdravenie verejných financií značne skomplikovať a spôsobiť, že sa Grécko nevyhne reštrukturalizácii štátneho dlhu.
„V čase, keď je globálna ekonomika ešte krehká a trhy citlivo reagujú, môžu nerozvážne a neopodstatnené rozhodnutia o zmene ratingu, ako napríklad to, ktoré dnes oznámila agentúra Moody's, iniciovať škodlivé proroctvá, ktoré sa sami vyplnia. Úplne isto to posilňuje argumenty, ktoré volajú po prísnejšej regulácii samotných ratingových agentúr,“ dodalo grécke ministerstvo.
Moody's má teraz pre hodnotenie záväzkov Grécka najnižší rating zo všetkých troch hlavných agentúr a je prvou, ktorá hodnotí záväzky Grécka ako vysoko špekulatívne. O riadok nižšie má už sadu zámok, ktorými hodnotí krajiny a podniky tesne pred bankrotom.
Grécko sa vlani stalo prvou krajinou eurozóny, ktorá požiadala o pomoc ostatné členské štáty a Medzinárodný menový fond. Atény čerpajú trojročný úver v objeme 110 miliárd eur. Pred jeho prijatím však Grécko muselo sľúbiť rozsiahle reformy a zníženie výdavkov.
Niektorí analytici hovoria o Grécku ako o hlavnom kandidátovi na odchod z eurozóny a prípadne i vyhlásenie platobnej neschopnosti. Takýto scenár teraz svojím komentárom podporila i i Moody's, i keď Grécko také úvahy odmieta. Podľa Moody's je dokonca možné, že Grécko sa rozhodne pre výmenu dlhopisov už pred rokom 2013, keď prestane čerpať medzinárodnú finančnú pomoc.
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com