Pondelkové schválenie kľúčovej časti kontroverznej justičnej reformy izraelským parlamentom naznačuje, že politické napätie v krajine bude pokračovať a pravdepodobne bude mať negatívne dopady na izraelskú ekonomiku i bezpečnostnú situáciu. Vo svojej utorkovej správe to uviedla ratingová agentúra Moody 's Investors Service. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu a minister financií Bezalel Smotrič sa síce snažili obavy z nepriaznivých ekonomických dôsledkov rozptýliť, investori však pokračovali vo výpredaji izraelských aktív, napríklad akcií a dlhopisov.
Podoba zákona, ktorý obmedzuje právomoci najvyššieho súdu v prospech vlády, vyvoláva masové protesty už od januára. Očakáva sa, že demonštrácie teraz ešte zosilnejú. Podľa Moody 's by justičná reforma „mohla podstatne oslabiť nezávislosť justície a narušiť účinnú kontrolu a rovnováhu medzi rôznymi vládnymi zložkami".
Agentúra však neprikročila k úprave hodnotenia úverovej spoľahlivosti Izraela. V apríli Moody's potvrdila úverový rating Izraela na stupni A1. Zároveň však zhoršila výhľad ratingu z pozitívneho na stabilný. Pozitívny výhľad signalizoval, že agentúra by v dohľadnom čase mohla pristúpiť k zvýšeniu ratingovej známky. „Výkonné a legislatívne inštitúcie sa stali menej predvídateľnými a náchylnejšími na vytváranie výrazných rizík pre ekonomiku a sociálnu stabilitu," varovala Moody's v aktuálnej správe. Agentúra predpovedá, že izraelská ekonomika v tomto aj budúcom roku dosiahne trojpercentný rast. Upozornila však, že prognóza „nezahŕňa negatívny dopad predĺženého obdobia sociálneho a politického napätia".
Netanjahu a Smotrič obavy z negatívnych ekonomických dôsledkov justičnej reformy označili za „chvíľkovú reakciu". „Hneď ako sa usadí prach, bude jasné, že izraelská ekonomika je veľmi silná," uviedli v spoločnom vyhlásení.
Oslaboval aj šekel
Predseda izraelského odborového zväzu Histadrut Arnon Bar-David však vidí správu Moody's ako dôkaz toho, že súčasná kríza má sociálne aj ekonomické dopady. „Hrozivé komentáre tejto ratingovej agentúry sú jasným varovaním pre každého, kto doteraz ignoroval potrebu širokého zhody na reforme," uviedol. „Vyzývam premiéra aj ministra financií, aby sa spamätali, prejavili zodpovednosť a okamžite zastavili poškodzovanie ekonomiky," dodal.
Hlavný index izraelskej akciovej burzy sa v utorok prepadol o viac ako tri percentá, výrazne oslaboval tiež izraelský šekel. „Očakávam, že tento výpredaj bude pokračovať," uviedol podľa agentúry Bloomberg jeden z analytikov investičnej spoločnosti Ark Capital Management. „Nálada investorov bola tvrdo zasiahnutá, pretože toto sa bude vnímať ako prvý krok v úplnej prestavbe izraelskej právnej štruktúry," dodal.
Ekonómovia z americkej investičnej banky Morgan Stanley v utorok zaujali negatívny postoj k izraelským štátnym dlhopisom a stiahli svoje odporúčanie k ich nákupu. „Posledné udalosti signalizujú pokračujúcu neistotu," uviedli vo svojej správe. Pre investorov teraz bude ťažšie vytvoriť si konštruktívny názor, dodali.