Rusko má od Moody‘s ratingovú známku Baa1, čo znamená nižšiu strednú kvalitu dlhu.
Moody‘s sa obáva vplyvu ukrajinskej krízy na ruskú ekonomiku. Rozšírenie konfliktu z Krymu k východným hraniciam Ukrajiny s Ruskom je pre Moskvu rizikom, pretože by mohli nasledovať aj ďalšie západné sankcie.
Ďalším rizikom je nedostatok silných plánov a reforiem, ktoré by vyriešili slabý ekonomický rast. Výhľad ročného ekonomického rastu krajiny na budúcich päť rokov klesol na 1,7 percenta z predchádzajúcich troch percent. Ak by sa výhľad ešte zhoršil, agentúra zníži rating.
Moody‘s zatiaľ neznížila rating Ruska, pretože sa domnieva, že súčasná úroveň konfliktu na Ukrajine nebude ďalej tlačiť na spomalenie rastu ruskej ekonomiky. Keby by sa však konflikt zhoršil, bude Rusko zraniteľnejšie kvôli možnému sprísneniu západných sankcií a odlivu kapitálu. Ruské banky a firmy by mohli stratiť napojenie na svetový trh.
„Moody‘s považuje situáciu na východe Ukrajiny v porovnaní s Krymom za problematickejšiu vzhľadom na nejasné pozadie separatistických síl a vypuknutie násilia,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Sankcie voči Rusku sa doteraz sústredili hlavne proti jednotlivcom, ale štáty G7 zopakovali, že sú možné ďalšie sankcie zamerané na konkrétne odvetvia hospodárstva.“
Konkurenčná agentúra Standard & Poor‘s udelila Rusku o dva stupne horší rating – BBB- s negatívnym výhľadom. Agentúra Fitch hodnotí Rusko známkou BBB s negatívnym výhľadom, teda o stupeň horšie ako Moody’s.
Úverový rating je dôležitý pre investorov, pretože im ukazuje, aká je pravdepodobnosť včasného splácania úverov. Čím je rating vyšší, tým lepšie je dlžník vnímaný u veriteľov a je pravdepodobnejšie, že si bude schopný požičať lacnejšie.