Skutočnosť, že pád vlády Ivety Radičovej môže ohroziť ratingové hodnotenie záväzkov Slovenska a tým pádom predražiť správu štátneho dlhu, naznačuje už aj ratingová agentúra Moody’s Investors Service. Podľa analytikov agentúry má totiž pád vlády negatívny vplyv na hodnotenie rizika, keďže zvyšuje neistotu a ohrozuje ciele fiškálnej konsolidácie, ku ktorým sa zaviazal Radičovej kabinet. Cieľom vlády pritom bolo skresať deficit verejných financií pod maastrichtské tri percentá hrubého domáceho produktu v roku 2013.

Moody’s vo svojom týždennom prehľade upozorňuje aj na to, že podľa aktuálnych prieskumov sú relatívne vysoké šance, že sa po predčasných marcových parlamentných voľbách k moci môže vrátiť šéf najväčšej opozičnej strany Smer-SD Robert Fico, za ktorého vlády krajina významne zvýšila tempo zadlžovania. "Počas funkčného obdobia vlády Roberta Fica v rokoch 2006 až 2010 Slovensko vytvorilo veľké rozpočtové deficity. Strana Smer-SD zatiaľ nepotvrdila úmysel dodržať tieto záväzky v oblasti znižovania deficitu v prípade, že opäť získa moc," uvádza Moody’s.

Presvedčivé odmietnutie uvoľnenej fiškálnej politiky je však podľa ratingovej agentúry nevyhnutné, pokiaľ sa má dosiahnuť náprava rozsiahlych fiškálnych nerovnováh. "Platí to aj napriek prudko sa zhoršujúcemu výhľadu rastu v kontexte dlhovej krízy v eurozóne, ako aj rizík, ktorým čelí slovenská ekonomika," tvrdia analytici Moody’s Investors Service.

Na Slovensku pritom momentálne nie je zodpovedaná ani otázka, aký a či vôbec bude načas schválený rozpočet na budúci rok. SaS, ktorá pri prvom hlasovaní o dôvere vládnemu kabinetu a zároveň o rozšírení eurovalu nehlasovala, napríklad podmieňuje podporu rozpočtu niekoľkými pozmeňujúcimi návrhmi. Čoraz viac sa pritom začína skloňovať aj téma rozpočtového provizória. To by nastalo v prípade, že by sa nepodarilo rozpočet schváliť do konca tohto roku, od nového roku by sa teda verejná správa musela riadiť rozpočtom platným na rok 2011.

Rozpočet na budúci rok počítal so znížením deficitu z tohtoročných očakávaných 4,9 percenta hrubého domáceho produktu na 3,8 percenta výkonu ekonomiky. Aj po jeho revízii však bol zrejme postavený na príliš pozitívnych očakávaniach hospodárskeho vývoja, na dosiahnutie tohto výsledku by tak zrejme bolo treba nájsť ďalšie desiatky až stovky miliónov eur. Minister financií Ivan Mikloš ešte pred pádom vládneho kabinetu tvrdil, že jeho rezort, ktorý už koncom augusta znížil odhady hospodárskeho rastu, sa chystá prognózy prehodnotiť ešte raz začiatkom novembra.

Čo by neschválenie rozpočtu a teda reálny nástup rozpočtového provizória spôsobilo pre slovenské verejné financie, je zatiaľ otázne. Každopádne by to bolo zlým signálom či už pre trhy, alebo aj spomínané ratingové agentúry. "Ak by hypotetické rozpočtové provizórium ohrozilo kredibilitu plánu znižovania deficitu verejných financií, možno očakávať, že by sa stretlo s negatívnou odozvou tak u ratingových agentúr, ako aj u investorov, napríklad vo forme ďalšieho nárastu rizikovej prirážky štátnych dlhopisov,“ uviedol analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.

Ilustračné foto na titulke - Flickr.com