Moody's Investors Service aj napriek novému rozsiahlemu úspornému balíku naďalej hrozí Taliansku znížením ratingu. Problémy Ríma totiž prehlbuje komplikované ekonomické a finančné prostredie.

Agentúra v piatok uviedla, že v priebehu najbližšieho mesiaca dokončí prehodnocovanie úverovej známky Talianska z dôvodu jej potenciálneho zníženia. Moody's aktuálne hodnotí dlhodobé záväzky krajiny známkou Aa2, čo je tretia najlepšia známka v rámci systému agentúry.

Moody's začala prehodnocovať rating Talianska v júni. Pôvodne mala jeho revíziu ukončiť v priebehu 90 dní. Táto lehota mala uplynúť tento týždeň, pričom hrozba zníženia ratingu spôsobila prudké oslabenie talianskych a francúzskych finančných titulov.

Akcie francúzskych bánk BNP Paribas a Crédit Agricole a talianskej UniCredit v piatok padli o 7 % aj napriek tomu, že akciové trhy už niekoľko dní rastú. Investori sa obávajú, že zníženie úverovej bonity Talianska poškodí banky, ktoré majú vo svojich portfóliách veľký objem talianskeho vládneho dlhu.

Finančné trhy počas uplynulých dvoch mesiacov zvyšovali tlak na Taliansko, ktoré je treťou najväčšou ekonomikou eurozóny. Majú totiž obavy z vysokého verejného dlhu krajiny, ktorý dosahuje okolo 120 percent HDP. Po Grécku je druhý najvyšší v eurozóne, a zo stagnujúcej konjunktúry.

,,Vidíme zhoršovanie ekonomického a finančného prostredia a nestálosť politických trendov v eurozóne. Moody's bude v kontexte týchto rizík pokračovať v prehodnocovaní ratingov dlhopisov Talianska denominovaných v domácej aj zahraničnej mene," uvádza sa vo vyhlásení agentúry. ,,Moody's sa bude snažiť, aby túto revíziu dokončila v priebehu najbližšieho mesiaca.

Agentúra okrem zhoršujúcej sa situácie na finančných trhoch a vo svetovej ekonomike upozornila aj na štrukturálne problémy talianskej ekonomiky a riziká ohrozujúce implementáciu úsporných balíkov na konsolidáciu verejných financií.

Taliansku sa z dôvodu dlhovej krízy v eurozóne v poslednom čase predražuje financovanie na trhu. Preto schválilo dva úsporné balíky v celkovej hodnote vyše 100 miliárd eur.

Krajine sa snaží pomôcť aj Európska centrálna banka, ktorá začala 8. augusta na sekundárnom trhu nakupovať dlhopisy talianskej a španielskej vlády. Ani to však nedokázalo upokojiť situáciu na trhu a Rímu sa tento týždeň opäť predražilo financovanie. Na utorkovej aukcii 5-ročného dlhopisu jeho priemerný výnos dosiahol 5,6 %, čo je najviac pre taliansky dlhopis s takouto dobou splatnosti od zavedenia eura.

Pre porovnanie, na predchádzajúcej aukcii 5-ročných dlhopisov, konanej 14. júla, musel Rím zaplatiť úrok len 4,93 %. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Foto na titulke - Flickr