Ratingová agentúra Moody’s optimizmus slovenského ministerstva financií ohľadom výšky deficitu verejnej správy za rok 2012 nezdieľa. Zatiaľ čo rezort Petra Kažimíra pred týždňom informoval, že očakáva schodok na úrovni 4,64 % HDP, agentúra upozorňuje, že môže pokoriť aj päťpercentnú hranicu.

Vláda prekročila deficit, s ktorým počítal štátny rozpočet, o 135,4 milióna eur, ministerstvo však tvrdí, že zákon by nebol porušený ani vtedy, ak by bol rozdiel medzi výdavkami a príjmami vyšší oproti plánu ešte o ďalších 61 miliónov eur. Definitívna výška verejného schodku bude známa až po zverejnení hospodárenia verejnej správy za uplynulý rok, podľa rezortu by však 4,6 percenta HDP presiahol iba v prípade zlého hospodárenia iných zložiek verejnej správy, akými sú napríklad samosprávy.

"Základným cieľom ministerstva financií bolo v roku 2012 udržať deficit rozpočtu verejnej správy na úrovni 4,64 % HDP. Ak nenastane nečakane zlý vývoj v ostatných zložkách verejnej správy, ako sú napríklad samosprávy, schodok rozpočtu verejnej správy roku 2012 dosiahne rozpočtovanú úroveň. A to aj napriek výraznému prepadu príjmov, zhoršenému vývoju európskej a slovenskej ekonomiky," píše sa v správe rezortu financií.

Agentúra Moody’s však upozorňuje najmä na výpadok v objeme vyzbieraných prostriedkov na daniach. "Vyšší vládny deficit odráža nižšie príjmy, ktoré dosiahli iba 86,8 percenta z rozpočtovej sumy. Daňové príjmy, ktoré predstavujú väčšinu štátneho príjmu, klesli v roku 2012 o takmer tri percentá oproti roku 2011," tvrdí Moody’s. Slovensko tak prišlo na daniach o viac ako 764 miliónov eur. Ministerstvo však tvrdí, že tento výpadok nemal vplyv na výšku deficitu vďaka aktívnemu riadeniu výdavkov.

Moody’s je rovnako skeptická aj pri opakovane deklarovanom cieli vlády Roberta Fica stlačiť deficit verejných financií pre rok 2013 pod tri percentá výkonu ekonomiky, ktoré požaduje Brusel. "Pre vládu bude ťažšie nájsť nové zdroje príjmov v tomto roku po tom, čo už zvýšila dane firmám a bohatým jednotlivcom a zaviedla bankovú daň," tvrdí agentúra, od ktorej má Slovensko od februára 2012 rating A2 s negatívnym výhľadom. Hodnotenie zdôvodňuje stabilne rastúcim verejným dlhom Slovenska, ktorý v roku 2012 prekonal 50 percent HDP, zatiaľ čo v čase vypuknutia ekonomickej krízy v roku 2008 dosahoval  28 percent.

V otázke hospodárskeho rastu Moody’s predpokladá, že by rast slovenského HDP v roku 2012 mohol dosiahnuť 2,5 percenta, rovnako ako ho odhaduje ministerstvo financií. Národná banka Slovenska predpovedá 2,7-percentný rast. Slovensko zaň podľa agentúry vďačí najmä silnému výkonu automobilovému priemyslu a iných na export zameraných odvetví.

Ochabnutie ekonomickej aktivity na vývozných trhoch Slovenska však podľa agentúry spôsobí spomalenie hospodárskeho rastu v roku 2013 na 1,9 percenta a nižšie príjmy pre štát. S rastom okolo dvoch percent počíta aj NBS i ministerstvo financií.

Moody’s sa Kažimírov deficit nezdá

Zdroj: SITA / Jozef Jakubčo

Minister financií Peter Kažimír.

Foto - SITA / Jozef Jakubčo; Foto na titulke - SITA / Marián Peiger