Island má za sebou búrlivé roky. Ostrovná krajina známa dovtedy hlavne prírodnými krásami, svojskou hudbou a rýchlo rastúcimi bankami musela čeliť viacerým ranám.
Banky skolabovali, úspory mnohých Európanov, ktoré vložili do rozpínavých islandských bánk, museli zachraňovať ich domovské krajiny. Naposledy Island potrápil zvyšok Európy oblakom popola zo sopky Eyjafjallajökull, ktorá začiatkom leta uštedrila tvrdý úder leteckej doprave a cestovnému ruchu.
Dôsledky prírodnej katastrofy síce dozneli, no tie z finančného sektora stále nie. A majú pokračovanie. Ratingová agentúra Moody's oznámila, že zvažuje zníženie ratingu krajiny zo stupňa Baa3 na špekulatívny stupeň. Dôvodom má byť aj neurovnaný spor s Britmi a Holanďanmi. Islanďania by im mali vrátiť prostriedky za vyše 3,5 miliardy eur. Vkladatelia zo spomínaných krajín, ktorí mali peniaze v banke Icesave, by o ne prišli, keby im garantovaných 20-tisíc eur nevyplatili domovské štáty. Tie teraz žiadajú peniaze späť od islandskej vlády. Konflikt zastavil i finančnú pomoc z Medzinárodného menového fondu pre Island, píše Die Presse.
Holandský minister zahraničia Maxime Verhagen minulý týždeň podľa nemeckého magazínu Spiegel pripomenul, že v prípade nesplatenia dlhov bude jeho krajina blokovať plánovaný vstup Islandu do Európskej únie. Celkovo 128-tisíc Holanďanov malo na islandských účtoch zhruba 1,7 miliardy eur, zvyšok pripadá na britských sporiteľov.
Neurovnanie sporu a skutočné zníženie ratingu by malo nielen politické dôsledky, ale najmä ekonomické. Rovnako ako v prípade Grécka by zadlžená krajina musela čeliť zvýšeniu nákladov na ich refinancovanie svojich dlhov.
Foto na titulke - SITA / AP