Ratingová agentúra Moody’s vo štvrtok pohrozila zhoršením hodnotenia úverového hodnotenia 17 veľkých medzinárodných bánk. Zdôvodnila to zhoršenými podmienkami financovania, sprísneným regulačným prostredím, ako aj sťaženými podmienkami na trhu.

Moody’s preveruje s možnosťou zníženia dlhodobé úverové ratingy Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley a Royal Bank of Canada. V Európe sa ratingová agentúra zamerala na spoločnosti Barclays, BNP Paribas, Credit Agricole, Deutsche Bank, HSBC, Royal Bank of Scotland, Societe Generale, Credit Suisse a UBS. Na zozname preverovaných finančných inštitúcií sú ďalej spoločnosti Macquarie a Nomura.

Prehodnocovaným spoločnostiam môže rating klesnúť o jeden až tri stupne. V skupine, ktorej hrozí najvyššie zníženie, sa nachádzajú napríklad UBS, Credit Suisse a Morgan Stanley. „Firmy na kapitálových trhoch čelia stupňujúcim sa výzvam, akými sú náročnejšie podmienky financovania, zhoršená dostupnosť úverov, zvýšená regulačná záťaž a náročnejšie prevádzkové podmienky,“ uviedla agentúra vo vyhlásení.

Zároveň oznámila, že začína preverovať úverové ratingy 114 finančných inštitúcií v 16 európskych krajinách. Zdôvodnila to dopadmi dlhovej krízy v regióne a zhoršujúcou sa úverovou dôveryhodnosťou európskych vlád.

Previerky prichádzajú po tom, ako Moody’s 13. februára zhoršila výhľad a ratingy ôsmich krajín eurozóny a Veľkej Británie, pričom poukázala na zvýšené makroekonomické a finančné riziká vyplývajúce z dlhovej krízy v eurozóne, ktoré môžu viesť k prehĺbeniu špecifických problémov dotknutých krajín. 

Ratingy Francúzska, Rakúska a Veľkej Británie agentúra potvrdila na stupni Aaa a pridelila im negatívny výhľad. Ratingy Talianska a Malty agentúra znížila na úroveň A3 zo stupňa A2, Portugalska na Ba3 z Ba2, Slovinska na A2 z A1 a Španielska na A3 z A1. Výhľad ratingov týchto krajín agentúra zmenila na negatívny zo stabilného.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP