Ak krajiny eurozóny nezačnú rýchlo riešiť svoju dlhovú krízu, začne sa zvyšovať pravdepodobnosť väčšieho počtu štátnych bankrotov. Upozorňuje na to medzinárodná ratingová agentúra Moody's Investors Service. Zároveň varovala, že ak sa situáciu v eurozóne nepodarí v najbližšom čase stabilizovať, agentúra by mohla znížiť ratingy všetkým krajinám v eurozóne i niektorým ďalším členom Európskej únie.

„Hoci náš hlavný scenár naďalej predpokladá, že sa podarí eurozónu udržať aj bez toho, aby došlo na ďalšie štátne bankroty, aj tento „pozitívny“ scenár v strednodobom výhľade zahŕňa veľmi negatívny vplyv na ratingové známky," uviedla agentúra. Eurozóna sa podľa nej blíži križovatke, kde sa musí rozhodnúť pre väčšiu integráciu, alebo pre rozpad.

Moody's poznamenala, že politici možno budú ochotní siahnuť po účinnom riešení krízy až vo chvíli, keď eurozónou otrasie niekoľko vážnych šokov. Jedným z nich by podľa Moody's mohla byť napríklad situácia, kedy si väčší počet krajín nebude môcť pre vysoké dlhy požičať peniaze. Potom nebude iná možnosť než zorganizovať pre také krajiny finančnú pomoc.

„To by veľmi pravdepodobne viedlo k tomu, že ratingové známky takých krajín by boli preradené do špekulatívneho pásma," uviedla agentúra. Ak by navyše bolo nutné poskytovať ohrozeným krajinám podporu dlhšiu dobu, museli by sa členské krajiny zrejme tiež podeliť o spoločnú záťaž, čo by agentúra musela vziať do úvahy.

Hoci oznámenia agentúry možno považovať za veľmi závažné, ekonóm Tim Condon z finančného ústavu ING si myslí, že pre trhy to moc veľké prekvapenie nebude. „Všeobecne každý vie, že všetko európske je teraz rizikové,“ poznamenal Condon, ktorý je šéfom výskumu pre oblasť Ázie. "O scenári rozpadu eurozóny teraz uvažuje pomerne málo ľudí," dodal.

Ilustračné foto na titulke - SITA / AP