V Bruseli zasadla Monitorovacia skupina Európskeho parlamentu (EP) pre demokraciu, právny štát a základné práva, ktorá sa venovala aktuálnemu vývoju udalostí v SR v oblasti právneho štátu. Na stretnutí SR zastupovala štátna tajomníčka ministerstva vnútra Lucia Kurilovská a štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Milan Hodás. Zúčastnili sa aj členovia výboru EP pre právny štát a občianske slobody, vrátane europoslankyne Veroniky Cifrovej Ostrihoňovej z Progresívneho Slovenska.

Kurilovská objasnila motiváciu a ciele zmien, ktoré vlani nastali v Policajnom zbore. Vysvetlila dôvody reorganizácie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorú v septembri nahradil Úrad boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK). Hodás členom skupiny objasnil motiváciu a ciele reformy trestného práva. Poukázal na judikatúru Európskeho súdu pre ľudské práva a úsilie o humanizáciu trestného práva. Uviedol, že v súvislosti so zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry došlo k zachovaniu kontinuity prebiehajúcich trestných konaní.

Štátny tajomník rezortu spravodlivosti ocenil spoluprácu s Európskou komisiou, ale prezentoval výhrady k metodológii jej prípravy a odôvodneniu jednotlivých tvrdení. Europoslankyňa Cifrová Ostrihoňová po zasadnutí monitorovacej skupiny vyhlásila, že v súvislosti s krokmi súčasnej vlády prichádza množstvo otázok, či je na Slovensku garantované dodržiavanie základných práv občanov a riadne fungovanie inštitúcií. Uviedla, že kabinet situáciu svojimi výrokmi spôsobil a tieto kroky podľa nej majú dosah na dobré meno Slovenska v zahraničí. Chce, aby ho prestal ničiť svojimi chaotickými rozhodnutiami.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Pavol Gašpar prichádza na mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR v Bratislave 23. januára 2025. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

SaS bude iniciovať odvolanie riaditeľa SIS Pavla Gašpara