Monako, jedna z najmenších a najbohatších krajín na planéte, je uznávaná všade vo svete. No povedané slovami anglického spisovateľa W. Somerseta Maughama má aj povesť „slnečného miesta pre temné postavy“. Je ovládaná tou istou dynastiou už viac ako 700 rokov.
Investigatívna práca Bloomberg Businessweek odhalila, že vláda monackého kniežaťa Alberta pravidelne uprednostňovala synovcov Andreu a Pierra Casiraghiovcov pri získavaní lukratívnych zákaziek v ich rodnom meste. Členovia kráľovskej rodiny popierajú akékoľvek previnenie, zatiaľ čo sa Monako ocitá uprostred hlbokej politickej krízy. Krajina čaká na dve správy medzinárodných dozorných orgánov zaoberajúcich sa korupciou a praním špinavých peňazí.
Tu je päť hlavných zistení Bloombergu:
Monacká vláda pustila synovcov kniežaťa k veľkému biznisu
Monako má parlament a kabinet pozostávajúci z ministrov, ale moc je v rukách vládnuceho kniežaťa. Albert je synom kniežaťa Rainiera III. a princeznej, predtým americkej herečky Grace Kellyovej. Keď mali Albertovi synovci Andrea a Pierre 25 a 21 rokov, začali hľadať spôsoby, ako sa presadiť vo svojom rodnom meste. Podľa webovej stránky realitnej spoločnosti Casiraghiovcov vláda im oklepla zoznam „najdôležitejších verejných projektov realizovaných v Monackom kniežatstve“. V prvých rokoch šlo o zmluvy za najmenej 55 miliónov eur na prestavbu jachtárskeho klubu, rozšírenie prístavného múra v La Condamine, rozvoj dotovaného bývania pre miestnych obyvateľov a ďalšie.
Kniežacia rodina zasiahla v mene Casiraghiovcov – viac ako raz
Po získaní verejných zákaziek sa Casiraghiovci naďalej spoliehali na pomoc od vlády svojho strýka. Problém sa týkal luxusného bytového domu pár krokov od slávneho kasína v Monte Carle.
Albert poslal jedného zo svojich najdôveryhodnejších poradcov, účtovníka Clauda Palmera, ktorý mal presvedčiť konkurenčného developera, aby stiahol žalobu o zablokovanie budovy Casiraghiovcov. Vyplynulo to z písomností, ktoré získala polícia a ktoré mal k dispozícii Businessweek. Na oplátku malo knieža lobovať medzi členmi svojej vlády, aby sa v budúcnosti na tohto developera pozeralo priaznivo.
Polícia prešetruje trasu helikoptéry Monako – Nice
Monacká vláda udelila spoločnosti Casiraghi kontrakt na prevádzkovanie exkluzívnej komerčnej vrtuľníkovej linky pre cestujúcich medzi Monakom a najbližším medzinárodným letiskom vo francúzskom meste Nice. Dnes je táto dohoda predmetom vyšetrovania. Polícia zhromaždila stovky záznamov, ktoré ukazujú, že vedúci pracovník spoločnosti Casiraghiovcov tajne komunikoval s predstaviteľom Monaka asi rok predtým, ako bolo možné predkladať ponuky. To dalo spoločnosti náskok pred konkurenciou.
Dôveryhodný poradca je teraz nepriateľom paláca
Na podnet francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona mal Albert poradcu C. Palmera následne „odstaviť“, čo spustilo hádky medzi oboma stranami. Kniežacia rodina uviedla, že účtovník zle naložil s jej financiami; on sa bráni pred Európskym súdom pre ľudské práva. Tvrdenia kniežacej rodiny označil za „nactiutŕhačské, nespravodlivé a nepravdivé“.
Ďalšie vyšetrovanie by mohlo ohroziť ekonomiku krajiny
Organizácia Finančná akčná skupina (FATF) dohliada na to, ako Monako postupuje pri vyšetrovaní a stíhaní zločinov bielych golierov. Mohla by rozhodnúť o zaradení štátu na takzvaný sivý zoznam krajín, ktoré si zaslúžia zvýšené monitorovanie, a dostať ju tak do spoločnosti problematických krajín ako Haiti či Sýria a ďalších. To by ovplyvnilo kapitálové toky do Monaka a podrobilo by to tamojšie podniky a investorov väčšej kontrole.