Škandál vypukol, keď moldavská centrálna banka uviedla, že tri finančné ústavy, Banca de Economii, Banca Social a Unibank, dohromady obrábajúce tretinu bankových aktív krajiny, vrátane penzijných úspor, poskytli pôžičky v celkovej výške jednej miliardy dolárov, čo predstavuje 15 percent hrubého domáceho produktu postsovietskej republiky.
Transakcia sa odohrali počas pár dní, krátko pred parlamentnými voľbami na konci minulého novembra, ktoré tesne vyhrali proeurópske strany pred proruskou opozíciou. Príjemcu pôžičiek sa nepodarilo zistiť. Zdá sa, že peniaze boli jednoducho ukradnuté.
„Nedokážem si vysvetliť, ako možno ukradnúť tak obrovskú sumu v tak malej krajine,“ vyhlásil predstaviteľ Európskej únie v Moldavsku, fínsky diplomat Pirkko Tapiola.
Podľa správy parlamentnej komisie, ktorá sa prejednávala za zatvorenými dverami, avšak dostala sa do médií, časť peňazí bola prevedená do štyroch ruských bánk.
Vodca opozičných socialistov Igor Dodon tvrdí, že peniaze skončili na účtoch rôznych firiem sídliacich v daňových rajoch, kde sa stopa stráca. „Úvery boli poskytnuté, hoci všetci vedeli, že nikdy nebudú splatené,“ povedal AFP.
Francúzsky finančný expert Stéphane Bride, ktorý sa stal podpredsedom moldavskej vlády, zatiaľ opatrne hovorí len o rozsiahlych „podozrivých transakciách“.
Centrálna banka zaviedla nútenú správu nad trojicou ústavov, aby zabránila ich bankrotu, ktorý by mohol vyvolať paniku a krach celého bankového systému krajiny. Súčasne dala trojici bánk pôžičku vo výške asi 18 miliárd korún, ktorá mala byť splatená 27. marca. Ale lehota uplynula bez toho, aby sa peniaze vrátili.
„Som si absolútne istý, že sa celá suma nesplatí a rozdiel sa pripočíta k verejnému dlhu,“ povedal AFP bankár Dumitru Ursu. Moldavský dlh teraz činí asi 1,7 miliardy dolárov.
Skloňujú sa aj vplyvné mená
D. Ursu obviňuje centrálnu banku a hlavného strážcu finančných trhov CNPF z nedbanlivosti, pretože transakcie nemali uniknúť ich pozornosti, rovnako tak aj protikorupčných prokurátorov.
Kvôli afére prišli o kreslá zástupca guvernéra centrálnej banky a šéf CNPF. Veľa analytikov je však presvedčených, že inštitúcie nezasiahli „na pokyn zhora“ od vplyvných politikov.
Generálna prokuratúra začala vyšetrovanie. Zatiaľ dvaja podozriví skončili vo väzbe, zatiaľ čo ďalšie majú zmrazené účty.
Partneri Moldavska, vrátane Svetovej banky, EÚ a Spojených štátov, požiadali moldavskú vládu, aby zverejnila škody, ktoré v afére utrpel štát. Vzhľadom k všeobecnému rozhorčenie kabinet najal americkú audítorskú firmu Kroll, aby prípad objasnila.
„Obria transakcia má neblahé dôsledky na ekonomiku, viedla k oslabeniu meny,“ uviedol analytik Alexandru Fala z Expert Grup. Moldavská mena - leu - od novembra do polovice februára stratila 42 percent svojej hodnoty, než v posledných týždňoch posilnila.
„Nesplatený účet môže nakoniec viesť k zrúteniu štátneho rozpočtu,“ varuje opozičný predák Dodon. Podľa neho „vzhľadom ku skorumpovanosti súdneho systému a postavenie ľudí, zapletených v afére, by bolo naivné si myslieť, že sa tie peniaze niekedy podarí získať“.
Ruský denník Kommersant sa rozpisuje aj o inom škandále: vraj cez Moldavsko sa za pomoci miestnych súdov a bánk v rokoch 2010 až 2013 „prepralo“ 18,5 miliardy dolárov z Ruska.