Maďarská petrochemická spoločnosť MOL hodlá opustiť projekt na výstavbu plynovodu Nabucco, ktorý má znížiť závislosť Európskej únie na ruskom plyne. V Bruseli to dnes podľa agentúry MTI oznámil maďarský premiér Viktor Orbán. Budapešť však podľa neho stále vníma závislosť na plyne z Ruska ako bezpečnostnú hrozbu a bude hľadať spôsob, ako diverzifikovať dovoz suroviny.
Spoločnosť MOL po Orbánovom vyhlásení uviedla, že si nemôže dovoliť ignorovať neistotu, ktorá projekt Nabucco sprevádza. Podľa firmy nie je zabezpečený ani zdroj plynu pre Nabucco, ani financovanie stavby plynovodu. Naproti tomu predpokladané náklady projektu stále stúpajú.
Nabucco má byť alternatívnou trasou pre dovoz plynu do Európy mimo územia Ruska a Ukrajiny. Na európsky trh by mal 4 000 kilometrov dlhý plynovod ročne priviesť 30 miliárd metrov kubických plynu z Iraku, Azerbajdžanu a Turkménska cez Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko do Rakúska.
Plynovod má veľkú politickú podporu z EÚ, pretože má znížiť závislosť EÚ na ruskom plyne. Je však tiež veľmi kontroverzným projektom kvôli svojej veľkosti a nákladom. Situáciu mu komplikuje tiež konkurenčný plynovod South Stream podporovaný Ruskom.
Na výstavbe plynovodu sa podieľa konzorcium firiem na čele s rakúskou firmou OMV. Ďalšími členmi konzorcia sú turecký Botas, nemecká RWE, rumunský Transgaz a bulharský BEH. Až doteraz bola v konzorciu tiež firma MOL. Americký denník The Wall Street Journal ale už v januári informoval, že by projekt mohla opustiť aj RWE.
Ilustračné foto na titulke - SITA / AP