Nová generácia liekov na chudnutie, z ktorých sú pacienti a investori vo vytržení, je využiteľná aj na liečbu cukrovky. Stále pribúdajú dôkazy, že okrem toho sú prospešné aj pri iných ochoreniach, napríklad srdca, obličiek, pečene a ďalších.
V roku 2021 dánska firma Novo Nordisk predstavila výsledky svojej klinickej štúdie. Pacientom s nadváhou alebo obezitou podávali týždennú dávku diabetického lieku na báze glp-1, ktorý sa vtedy predával pod názvom Ozempic. Trvalo to 68 týždňov. Výsledky boli dramatické – účastníci stratili v priemere 15 percent telesnej hmotnosti. Informuje o tom The Economist.
Lieky pomocou hormónu glp-1 sa potom stali trhákmi. Dopyt po nich prudko stúpa, keďže sa predpokladá, že takmer polovica svetovej populácie bude do roku 2030 trpieť obezitou alebo nadváhou. Svetová federácia pre obezitu odhaduje, že ročný predaj týchto liekov dovtedy dosiahne 80 miliárd dolárov. Trh bude v nasledujúcich piatich rokoch rásť o 26 percent ročne v porovnaní so 16 percentami v prípade onkologických liekov a štyrmi percentami ročne v prípade imunoterapeutík.
Nevýhodou liekov na báze glp-1 je však nevoľnosť a vracanie. Dánska biotechnologická firma Zealand Pharma vyvíja liek, ktorý je založený na inom hormóne nazývanom amylín, produkovanom v pankrease. Na rozdiel od glp-1, ktorý potláča chuť do jedla, amylín navodzuje pocit sýtosti, čiže pocit plnosti po jedle.
Väčším problémom je však to, že pacienti užívajúci tieto lieky sa nielenže zbavujú tuku, ale strácajú aj svalovú hmotu. Niektorí pacienti prídu o takmer 40 percent svojej telesnej hmotnosti v netukovej hmote, čo je vážny problém pre starších pacientov. Doterajšie vedecké zistenia majú ešte mnohé otázniky. Vývoj nových liekov je nákladný a časovo náročný. Miera zlyhania je vysoká. Avšak nádeje okolo nových liekov budú len rásť.
Proruskí hackeri zaútočili na weby talianskych ministerstiev a inštitúcií
Kyberútoky v Taliansku vyšetruje agentúra pre kybernetickú bezpečnosť, ktorá zároveň poskytuje podporu zasiahnutým inštitúciám