Indický premiér Naréndra Módí v sobotu povedal, že chce prispieť k úsiliu o dosiahnutie mieru na Ukrajine.
„India je pripravená prispieť k akémukoľvek úsiliu o dosiahnutie mieru,“ povedal Módí po stretnutí s nemeckým spolkovým kancelárom Olafom Scholzom v Naí Dillí. Indický premiér tiež upozornil, že jeho krajina od začiatku vojny na Ukrajiny žiada o vyriešenie krízy prostredníctvom dialógu a diplomacie.
Scholz v sobotu ráno pricestoval na dvojdňovú návštevu Indie, ktorá je počas tohto roka predsedníckou krajinou skupiny G20, pripomínajú nemecké médiá.
Kancelár po príchode vyjadril presvedčenie, že Nemecko a India posilnia svoje vzťahy a budú rokovať o témach, ktoré sú dôležité pre rozvoj týchto dvoch krajín i mier vo svete.
Scholz sa snaží získať podporu Indie
Nemecko chce presvedčiť Indiu, aby podporila, alebo aspoň neblokovala, západné snahy o izolovanie Ruska za jeho ničivú vojnu proti Ukrajine. Po rozhovoroch s Módím to uviedol nemecký kancelár Olaf Scholz.
Scholz zdôraznil, že na rozvojové krajiny negatívne vplýva nedostatok energií a potravín v dôsledku tejto vojny. Podľa vlastných slov dúfa, že India pomôže zabezpečiť kritické dodávky pre ázijské, africké i americké krajiny.
Predsedovia vlád spolu hovorili aj o posilňovaní ekonomickej spolupráce. Scholz uviedol, že podporuje dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Indiou a chce sa osobne zasadiť za to, aby sa rokovania nenaťahovali.
Módí zdôraznil, že dôležitou súčasťou strategického partnerstva medzi Indiou a Nemeckom je bezpečnostná a obranná spolupráca, kde vidí „nevyužitý potenciál“. Obaja politici tiež spomenuli kooperáciu v oblasti klimatickej zmeny a migrácie kvalifikovaných pracovníkov do Nemecka, napríklad vo sfére informačných technológií.
Scholz je na oficiálnej návšteve Indie po prvý raz, s Módím sa však od nástupu do funkcie v roku 2021 stretol už štvrtýkrát, čo poukazuje na záujem Berlína o nadväzovanie kontaktov s Naí Dillí.
India by mohla byť vhodný vyjednávač
Nemecký veľvyslanec v Indii Philipp Ackermann pred Scholzovým príchodom uviedol, že India by mohla byť vhodným kandidátom na nájdenie riešenia ukrajinského konfliktu; avšak nie v súčasnosti, píše DPA.
India od začiatku invázie zastáva neutrálny postoj a nepripojila sa k sankciám, ktoré voči Rusku prijali západné krajiny. Táto druhá najľudnatejšia krajina sveta (India) má dobré vzťahy s krajinami Západu i s Ruskom, od ktorého je do veľkej miery závislá v oblasti vojenského vybavenia, pripomína DPA.
Valné zhromaždenie OSN vo štvrtok hlasmi 141 štátov vyzvalo na odchod ruských vojenských jednotiek z Ukrajiny. India a Čína boli dve z 36 členských krajín, ktoré sa zdržali hlasovania.