Americká biotechnologická spoločnosť Moderna oznámila, že jej vakcína proti ochoreniu Covid-19 podľa laboratórnych testov spúšťa odozvu imunitného systému aj v prípade infekcie nákazlivejšími mutáciami koronavírusu, ktoré sa prvýkrát objavili v Británii a v Juhoafrickej republike. Firma však napriek tomu začne dve nové štúdie kvôli zisteniu, že protilátky, ktoré si naočkovaný jedinec po vakcinácii vytvorí, menej zaberajú proti variantu SARS-CoV-2 objavené v JAR, napísal denník The Washington Post.

Moderna preto začne v klinických testoch skúšať, či by lepšiu ochranu nezabezpečila aj tretia dávka vakcíny. Vedci už totiž vynašli očkovaciu látku vytvorenú špecificky proti juhoafrickej mutácii a teraz testujú, ako by posilnila imunitu, ak by doplnila už schválené dve dávky pôvodnej vakcíny. Výsledky by mali byť známe za niekoľko mesiacov.

JB 42 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas vyhlásenia v sídle EÚ v Bruseli 13. decembra 2020. Británia a Európska únia budú pokračovať v rokovaniach o obchodnej dohode. V nedeľu to oznámila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po telefonáte s britským premiérom Borisom Johnsonom. Spresnila, že rokovacie tímy z oboch strán viedli v posledných dňoch intenzívne rozhovory. V nedeľu sa obe strany dohodli na pokračovaní rokovaní, ktoré majú uprav
Neprehliadnite

Vakcínu spoločnosti Moderna schválila na použitie v EÚ aj Európska komisia

„Vírus sa neustále mení a my sa budeme posúvať, aby sme sa uistili, že vírus porazíme, nech sa vydá kdekoľvek," povedal prezident firmy Stephen Hoge. Vedci v testoch zistili, že vakcína Moderna je rovnako účinná proti britskej mutácii, ako proti „normálnemu" koronavírusu. Pri variante objavenej v JAR bola však účinnosť vytvorených protilátok šesťkrát nižšia, stále je však podľa nich možné vakcínu považovať za účinnú aj proti tejto mutácii. Spoločnosť svoje zistenia zatiaľ nepublikovala v recenzovanom vedeckom časopise.

Obe varianty vedci objavili ku koncu minulého roka. Mutovanie vírusov je obvyklým javom, podoba SARS-COV-2 objavená v Británii a v JAR však vyvolala znepokojenie, pretože sa týkala zmien v proteínoch, na ktoré sa zameriavajú pri boji s vírusom už schválenej vakcíny. Medzi vedcami preto začali rásť obavy, že by nové mutácie mohli urobiť vakcíny zastaranými len týždne po ich schválení. Dnešné oznámenie firmy Moderna podľa The Washington Post tento strach do značnej miery mierni.