Saudská Arábia už roky investuje do čínskeho priemyslu fosílnych palív. Upevňuje si tak väzby s jedným z najväčších importérov ropy, ktorú Saudskoarabi masívne produkujú. Teraz im to Peking opláca, uvádza Bloomberg.

Čínske firmy zaoberajúce sa čistou energiou hľadajú možnosti vytvoriť si svoje výrobné základne na pôde blízkovýchodného kráľovstva. Nejde len o snahu globalizovať sa, ich cieľom je vyhnúť sa obchodnému napätiu zo strany Spojených štátov, ako aj bezprecedentnému tlaku na domáce marže.

Saudská Arábia ponúka mnohé výhody vrátane lacnej elektriny či vynikajúcej polohy na rozhraní Európy, Ázie a Afriky. „Už sa nemôžete spoliehať na model „vyrobte v Číne a dodajte svetu“,“ povedal výkonný prezident medzinárodných operácií TCL Zhonghuan Renewable Energy Technology Sean Wang, spoločnosti, ktorá v saudskoarabskom kráľovstve buduje fotovoltickú elektráreň s výkonom 20 gigawattov. „Saudská Arábia sa skutočne stala tým najvhodnejším miestom pre dobré vzťahy medzi Východom aj Západom,“ dodal S. Wang.

K TCL sa pripájajú aj ďalšie firmy, napr. výrobca veterných turbín Envision Energy či dodávateľ batérií Ganfeng Lithium Group. V tejto súvislosti sa v Pekingu koná čínsko-saudskoarabská investičná konferencia, ktorú zorganizoval saudskoarabský minister investícií Chálid al-Fálih. Účastníci stretnutia podpísali viac ako 60 dohôd v hodnote 25 miliárd dolárov, ktoré zahŕňajú sektory od energetiky po cestovný ruch a zdravotníctvo.

Firmy pôsobiace v čínskom sektore obnoviteľných zdrojov sa už viac ako desať rokov snažia vytvárať dodávateľské reťazce pre export lacných solárnych panelov, veterných turbín a batérií pre elektrické vozidlá. Naproti tomu, Saudská Arábia sleduje cieľ diverzifikovať svoju ekonomiku nad rámec ropnej produkcie. Investície z Číny by jej mohli pomôcť stať sa veľkým hráčom v oblasti čistej energie, v ktorú mnohí dúfajú, že jedného dňa nahradí fosílne palivá.

Ďalšie dôležité správy

Image: 0069506049, License: Rights managed, A Chinese staff in a bank is counting notes of the Chinese currency Yuen (RMB). The Hong Kong government announces that local banks are approved by the Central Government to open their personal Renminbi services November 18, 2003. The scope of services includes Renminbi deposits, exchange, remittance and credit card services. The chance for Hong Kong to become a centre for offshore finance in Renminbi is possible in the future after the opening of the
Neprehliadnite

Čína a Saudská Arábia sa dohodli na výmene mien s cieľom obísť americký dolár