Vojenské objekty a priestory, ako aj vojenské konvoje a transporty, by mali byť efektívnejšie chránené pred rizikovou činnosťou bezpilotných lietadiel. Zabezpečiť to majú zmeny v zákonoch o Ozbrojených silách a o Vojenskej polícii, ktoré pripravuje Ministerstvo obrany. Reaguje tak na prudký nárast nepovolených preletov dronov od vypuknutia vojny na Ukrajine. Vyplýva to z predbežnej informácie.

Zmeny v legislatíve

„Platná právna úprava pritom nevytvára dostatočné podmienky na zabezpečenie ochrany pred nežiaducou činnosťou bezpilotného lietadla v rozsahu, v akom je to potrebné s ohľadom na aktuálne zmeny v bezpečnostnej situácii, ktoré nastali v súvislosti s prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou," skonštatoval rezort. Zmeny v legislatíve majú byť zamerané na „adekvátnu úpravu úloh Ozbrojených síl Slovenskej republiky a Vojenskej polície".

Nepovolené prelety dronov

Zvýšenie počtu nepovolených preletov dronov zaznamenali Ozbrojené sily na celom území Slovenska. Bezpilotné lietadlá sa presúvali nad viacerými objektmi obrannej infraštruktúry, ako aj nad ďalšími vojenskými objektmi a priestormi potrebnými na plnenie úloh Ozbrojených síl alebo zahraničných ozbrojených síl prítomných na Slovensku v rámci kolektívnej obrany.

Verejnosť sa môže zapojiť do prípravy legislatívy formou zasielania podnetov či návrhov do 29. júna 2022. Pripomienkové konanie by sa mohlo začať v júli.

Ďalšie dôležité správy

KK10 Cyprus - Turecký prieskumný dron, ktorý by mal pomáhať pri hľadaní uhľovodíkov vo východnom Stredomorí, pristál v pondelok 16. decembra 2019 na letisku na rozdelenom ostrove Cyprus. Vláda severnej časti Cypru, ktorá je pod správou Turecka a nie je uznávaná medzinárodným spoločenstvom, v piatok na žiadosť tureckej vlády určila letisko Gečitkale ako základňu pre ozbrojené a neozbrojené bezpilotné zariadenia. FOTO TASR/AP
A Turkish-made Bayraktar TB2 drone is seen shortly after its landing at
Neprehliadnite

Drony, ktoré pomáhajú zahnať Rusov na Ukrajine, idú na dračku po celom svete