Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) pravidelne negatívne hodnotila, v akom stave zanechal rezort investícií a štátneho IT jej predchodca Richard Raši (Hlas-SD). Ako uviedla pre TASR, ministerstvo - v tom čase úrad podpredsedu vlády - zanechal bez jasnej stratégie, koncepcie, s množstvom klamlivých čísel o rozpočte na papieri. "Po mne nájde nástupca jasný plán na ďalšie roky. A zároveň už bude mať v ruke rozbehnutý operačný program Slovensko a fungujúce koordinované štátne IT," zdôraznila Remišová.

Veronika Remišová - večerné rokovanie koaličných lídrov v dome Borisa Kollára
Neprehliadnite

Lučanský nebol vo väzbe z vôle vlády, ale z rozhodnutia súdu, reagovala Remišová

Ako zhodnotila ministerka, eurofondy boli v čase jej nástupu na stoličku podpredsedníčky vlády nedostatočne čerpané, peniaze v regiónoch sa rozdávali podľa straníckeho trička a IT sektor bol prerastený korupciou. „Prvým krokom bolo veľké upratovanie, v eurofondoch nastavenie krízového manažmentu a následne reformné kroky smerom k väčšej transparentnosti, efektívnosti a boju proti korupčným praktikám," vymenovala Remišová.

Ako pripomenula, v IT oblasti pristúpila k výmene vedenia Národnej agentúry pre sieťové a elektronické služby (NASES). Viaceré IT projekty rezort zastavil, niektoré výrazne upravil. „Zároveň sme nastavili základné pravidlá fungovania štátneho IT prostredníctvom piatich princípov transparentného a férového IT, ktoré schválila vláda," dodala ministerka. Za zásadné takisto považuje zrušenie starých korupčných schém v sektore štátneho IT. „Mali sme odvahu riešiť oblasti, ktoré nie sú politicky atraktívne, ale sú základom pre správne fungovanie informatizácie pre občana - posilnenie štátu voči dodávateľom a naprávanie pokrivených a nevýhodných zmlúv," priblížila ministerka.

Celoplošné dobrovoľné testovanie obyvateľov mesta Trenčín na nový koronavírus.
Neprehliadnite

Koaličné napätie na konci roka sa prenáša do celej spoločnosti, tvrdí Hrabko

„V IT je dlhodobým cieľom štát v mobile, aby si občan mohol vybaviť čo najväčšie množstvo služieb, ktoré štát poskytuje, kdekoľvek, kedykoľvek a z akéhokoľvek zariadenia," ozrejmila Remišová svoju víziu s tým, že dosiahnuť chce aj to, aby bolo Slovensko gigabitové - aby bol rýchly internet v každej škole a následne v každej domácnosti.

V kontexte eurofondov ministerka vyzdvihla, že od roku 2007 muselo Slovensko vrátiť Bruselu už zhruba pol miliardy eur. Prepad európskych peňazí hrozil aj tento rok. „Za deväť mesiacov sa nám z eurofondov podarilo zachrániť stovky miliónov eur, ktoré by s veľkou pravdepodobnosťou prepadli pre neschopnosť bývalej vlády," zopakovala Remišová.

Rokovanie 18. schôdze Národnej rady (NR) SR
Neprehliadnite

Štvorkoalícia musí dovládnuť spolu, no komunikácia je často nešťastná, tvrdí Kollár

Ministerka uviedla, že poriadok a jasné pravidlá zaviedla aj v oblasti regionálneho rozvoja. Rezort pripravuje novelu o najmenej rozvinutých regiónoch. „Zároveň sme pripravili viacero dôležitých výziev na podporu miest a obcí aj mimovládnych organizácií na zmiernenie dosahov ochorenia Covid-19," dodala Remišová. Na margo regiónov ešte podotkla, že chce zmeniť koncepciu, ako vláda podporuje regióny. Rozdávať peniaze v regiónoch podľa straníckeho trička podľa nej nie je správne, avšak pre pandémiu zatiaľ túto oblasť nemohla vláda systematicky vyriešiť.