Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil odhad rastu globálnej ekonomiky na tento rok a teraz predpokladá, že hrubý domáci produkt sa zvýši o tri percentá. Uviedol to v aktualizácii svojho jarného výhľadu, v ktorom v apríli počítal s rastom o 2,8 percenta. Výhľad na budúci rok fond ponechal bez zmien a naďalej počíta s trojpercentným rastom.

Trojpercentný rast menový fond označuje za slabý, keď sa vezme do úvahy dlhodobý priemer. Výraznejšiemu zlepšeniu stojí v ceste pretrvávajúca inflácia a vysoké úrokové sadzby v mnohých krajinách sveta. Ekonómovia menového fondu tiež upozorňujú, že proces zotavenia globálnej ekonomiky z pandémie a dopadov vojny na Ukrajine slabne. Inflácia bude pritom klesať pomalšie, než menový fond predpokladal ešte na jar.

„Očakávame, že celková globálna inflácia klesne z 8,7 percenta v roku 2022 na 6,8 percenta v roku 2023 a na 5,2 percenta v roku 2024,“ uvádza menový fond vo svojom aktualizovanom výhľade. V apríli očakával, že inflácia tento rok klesne na sedem percent. „Pri základnej (jadrovej) inflácii predpokladáme, že bude klesať pozvoľnejšie. Prognózy inflácie na rok 2024 boli spresnené smerom nahor,“ dodal.

Prekvapujúce Rusko

Výrazne lepšie si proti doterajšiemu očakávaniu vedie ruská ekonomika, hoci Rusko je stále vo vojne s Ukrajinou. Odhad rastu ekonomiky Ruskej federácie menový fond na tento rok zvýšil na 1,5 percenta, zatiaľ čo doteraz počítal s rastom o 0,7 percenta. Výhľad rastu na budúci rok ponechal na 1,3 percenta.

„Výhľad pre Rusko sme upravili nahor o 0,8 percentuálneho bodu. Je to odrazom vývoja tvrdých dát (o maloobchode, stavebníctve a priemyselnej produkcii), ktoré ukazujú na veľmi dobrú prvú polovicu roka. K priaznivému vývoju tam prispievajú rozsiahle fiškálne stimuly," uviedol MMF k vývoju ruskej ekonomiky.

Stagnujúca Čína

Naopak výhľad pre Čínu menový fond ponechal bez zmien. Aj naďalej predpokladá, že čínska ekonomika v tomto roku vykáže rast o 5,2 percenta, ktorý v roku budúcom zoslabne na 4,5 percenta. Vlani čínska ekonomika vykázala rast o tri percentá. Fond spomína hlavne pretrvávajúce problémy čínskeho realitného sektora, poukazuje ale aj na slabší spotrebiteľský dopyt a nižší výber daní. Problémy v Číne by sa pritom podľa menového fondu mohli prejaviť aj v zahraničí.

Lepšie si ale proti jarnému výhľadu povedú mladé trhové ekonomiky v Európe, ktorým fond predpovedá na tento rok vzostup o 1,8 percenta. Doteraz očakával rast o 1,2 percenta. Na budúci rok MMF čaká zrýchlenie tempa na 2,2 percenta.

Medzinárodný menový fond vydáva správu o výhľade globálnej ekonomiky dvakrát za rok – na jar a na jeseň. V júli vychádza aktualizácia jarného výhľadu, v januári aktualizácia výhľadu jesenného. Tieto aktualizácie neobsahujú dáta za všetky krajiny, nie je v nich samostatne napríklad ani Česká republika.

Ďalšie dôležité správy

UN-NEXT SECRETARY-GENERAL CANDIDATE-KRISTALINA GEORGIEVA
Neprehliadnite

Šéfka MMF: Vyhliadky na strednodobý globálny rast sú slabé