Medzinárodný menový fond (MMF) dnes zhoršil hospodársky výhľad Spojených štátov pre tento aj budúci rok. Predpokladá však, že najväčšej ekonomike sveta sa podarí „tesne" vyhnúť recesii. MMF teraz predpokladá, že hrubý domáci produkt (HDP) Spojených štátov sa v tomto roku zvýši o 2,9 percenta, zatiaľ čo v aprílovej prognóze sa tohtoročný rast odhadoval na 3,7 percenta. Odhad rastu na budúci rok fond znížil na 1,7 percenta z predtým predpokladaných 2,3 percenta.

Neistý vývoj

„Očakávame, že ekonomika USA v rokoch 2022 a 2023 spomalí, ale tesne sa vyhne recesii," uviedol MMF v dnešnej správe. Za zhoršením výhľadu podľa agentúry Reuters stojí výraznejšie zvyšovanie úrokových sadzieb, ktorým americká centrálna banka (Fed) reaguje na vysokú infláciu.

Šéfka fondu Kristalina Georgievová upozornila, že budúci vývoj zostáva do veľkej miery neistý. „Ekonomika sa stále zotavuje z pandémie a doliehajú na ňu významné šoky prameniace z ruského útoku na Ukrajinu a koronavírusových uzáver v Číne," uviedla. „Ďalšie negatívne šoky by situáciu nevyhnutne skomplikovali," dodala.

Rolu zohráva aj vysoká inflácia

Fed minulý týždeň zvýšil svoju základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu do pásma 1,50 až 1,75 percenta. To predstavuje najvýraznejší nárast sadzby za takmer tri desaťročia. Medziročný rast spotrebiteľských cien v Spojených štátoch sa v máji nečakane zrýchlil na 8,6 percenta z aprílových 8,3 percenta. Inflácia sa tak dostala na najvyššiu úroveň od decembra 1981.

Šéf Fedu Jerome Powell v stredu potvrdil odhodlanie podniknúť potrebné kroky na zníženie inflácie. Zároveň však dodal, že Fed nechce bojom proti inflácii vyvolať hospodársku recesiu. Americká ekonomika je podľa neho v súčasnosti veľmi silná a nachádza sa v dobrej pozícii na to, aby sa dokázalo s prísnejšou menovou politikou vysporiadať.

Ďalšie dôležité správy

Štátny dlh Rakúska by mal tento rok dosiahnuť až 89 % HDP.
Neprehliadnite

Francúzsko by malo tento rok uniknúť recesii, uviedol guvernér francúzskej centrálnej banky