Medzinárodný menový fond ponechal výhľad rastu svetovej ekonomiky na tento rok na úrovni 3,2 percenta. Zlepšil však výhľad rastu hrubého domáceho produktu Indie a Číny, teda kľúčových predstaviteľov hospodárskeho zoskupenia BRICS.
Úrokové sadzby môžu zostať vysoké
Za problematický považuje menový fond vývoj inflácie. Tá síce všeobecne spomaľuje, ale pomalšie, než sa očakávalo. MMF to zdôvodňuje najmä rastom cien v sektore služieb. Riziko vyššej inflácie tak podľa fondu znamená, že základné úrokové sadzby by mohli zostať vysoké dlhší čas. A to v čase rastúceho obchodného napätia a politickej neistoty.
Na budúci rok MMF počíta s rastom globálnej ekonomiky o 3,3 percenta, čo je proti jarnej prognóze o desatinu percentného bodu viac. Vlani svetová ekonomika vykázala rast o 3,3 percenta a predvlani o 3,5 percenta.
Prognóza vývoja rastu ekonomík
Odhad tohtoročného rastu ekonomiky Spojených štátov menový fond oproti jarnej prognóze zhoršil o desatinu bodu na 2,6 percenta. Na budúci rok počíta so spomalením tempa rastu na 1,9 percenta, ako očakával aj na jar. Eurozóne na tento rok predpovedá rast o 0,9 percenta, o desatinu percentného bodu viac než v jarnej prognóze, odhad na budúci rok nechal bezo zmeny na 1,5 percenta. Nemecko podľa MMF tento rok vykáže rast o 0,2 percenta a budúci rok o 1,3 percenta. To je rovnaké ako v jarnej prognóze.
Výhľad rastu čínskej ekonomiky fond zvýšil oproti jarnej prognóze o štyri desatiny percentného bodu na 5,0 percenta, výhľad rastu na budúci rok zvýšil tiež o štyri desatiny bodu, a to na 4,5 percenta. V prípade Indie menový fond tento rok počíta s rastom o 7,0 percenta, čo je o dve desatiny bodu viac než v jarnej prognóze. Výhľad rastu na budúci rok MMF ponechal na 6,5 percenta.
Rusku, ktoré už vyše dvoch rokov vedie vojnu s Ukrajinou, menový fond na tento rok predpovedá hospodársky rast o 3,2 percenta. To je rovnako ako v jarnej prognóze. Odhad rastu na budúci rok menový fond zhoršil na 1,5 percenta, čo je o tri desatiny percentného bodu menej, než predpovedal na jar.