Medzinárodný menový fond (MMF) v utorok znížil prognózu rastu svetovej ekonomiky. Dôvodom sú problémy s dodávkami a zhoršovanie pandemickej situácie v niektorých rozvíjajúcich sa krajinách.

Za zhoršenie môže omikron

MMF v najnovšom výhľade World Economic Outlook počíta v tomto roku s rastom globálneho hrubého domáceho produktu  o 4,4 percenta namiesto o 4,9 percenta ako predpovedal vlani v októbri. To predstavuje tiež výrazné spomalenie v porovnaní s odhadovaným vlaňajším nárastom HDP o 5,9 percenta.

Fond odôvodil zhoršenie výhľadu šírením variantu omikron, vyššími cenami energií a zrýchľovaním inflácie, ako aj finančným napätím v Číne. V roku 2023 predpokladá rast globálneho HDP o 3,8 percenta, čo je o 0,2 percentuálneho bodu viac v porovnaní s predchádzajúcou októbrovou prognózou.

Vírus bude stáť svet takmer 14 biliónov

Celkovo teraz odhaduje, že pandémia bude mať za následok kumulatívne ekonomické straty vo výške 13,8 bilióna dolárov (12,25 bilióna eur) do roku 2024 v porovnaní s predchádzajúcim odhadom 12,5 bilióna dolárov.

Ekonomika eurozóny tento rok vzrastie o 3,9 percenta namiesto o 4,3 percenta po zvýšení o 5,2 percenta v roku 2021, pokračujú prognózy MMF.

Menej budú rásť aj Čína a USA

MMF zároveň znížil prognózu rastu pre najväčšiu svetovú ekonomiku - USA - v tomto roku na 4 percentá z 5,2 percenta v októbri. Odôvodnil to zlyhaním masívneho programu stimulov Build Back Better prezidenta Joea Bidena, ktorý sa v Kongrese zastavil. V roku 2023 sa hospodársky rast USA ďalej spomalí na 2,6 percenta, uviedol MMF.

Číne, ktorá je druhou najväčšou ekonomikou sveta, fond predpovedá tento rok rast o 4,8 percenta, čo je o 0,8 percentuálneho bodu menej ako odhadoval v októbri a tiež prudké spomalenie z 8,1 percenta v minulom roku. 

MMF v správe zároveň varoval, že objavenie sa nových variantov ochorenia covid-19 by mohlo predĺžiť pandémiu a opätovne zasiahnuť zotavovanie ekonomiky, pričom problémy v dodávateľských reťazcoch, kolísanie cien energií a lokálne tlaky na mzdy predstavujú ďalšie riziká.

Inflácia klesne až v roku 2023

Fond v utorok upravil svoje prognózy inflácie v roku 2022 pre vyspelé aj rozvojové ekonomiky. Upozornil pritom, že zvýšené cenové tlaky budú pravdepodobne pretrvávať dlhšie ako sa pôvodne predpokladalo, vzhľadom na pokračujúce ťažkosti s dodávkami a vysoké ceny energií.

Podľa MMF by inflácia mala v roku 2022 dosiahnuť v priemere 3,9 percenta vo vyspelých ekonomikách a 5,9 percenta v rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomikách pred poklesom v roku 2023.

KK40 Washington - Šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeová reční 2. októbra 2014 vo Washingtone. Konflikty na Ukrajine, Blízkom východe a vypuknutie epidémie eboly v západnej Afrike predstavujú pre svetovú ekonomiku vážne riziká. FOTO TASR/AP
International Monetary Fund (IMF) Managing Director Christine Lagarde speaks on
Neprehliadnite

Medzinárodný menový fond varuje rozvojové krajiny pred „ekonomickými turbulenciami“

Ďalšie dôležité správy