Rast úrokových sadzieb robí banky zraniteľnejšími a ich reakcia predstavuje významné riziko pre globálny rast, uviedol hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu (MMF) pre ekonomický portál americkej televízie CNBC.

Pierre-Olivier Gourinchas vyjadril obavy z toho, ako dianie v bankovom sektore, hlavne v Spojených štátoch amerických, ale aj v iných krajinách, bude vplývať na globálny ekonomický rast v roku 2023.

Zvýšenie úrokov centrálnych bánk zvýšilo bankám náklady na financovanie, pričom veritelia tiež zaznamenali straty v aktívach, napríklad v dlhopisoch.

„Banky sú v ešte väčšej neistote. Majú zdravé rezervy, ale určite to povedie k tomu, aby boli trochu opatrnejšie a možno znížili poskytovanie úverov,“ povedal hlavný ekonóm MMF Pierre-Olivier Gourinchas.

V jednom z namodelovaných scenárov Medzinárodný menový fond vidí ďalšie sprísnenie podmienok financovania bánk a skresania úverov, čím sa jeho prognóza globálneho rastu o 2,8 percenta v roku 2023 zníži na 2,5 percenta.

V najhoršom ekonomika porastie o percento

P. O. Gourinchas uviedol, že v prípade horšieho scenára, kde finančná stabilita nie je zachovaná, by situácia viedla k masívnemu znižovaniu kapitálových tokov vo svete, uchyľovaniu sa k americkým štátnym dlhopisom, posilňovaniu dolára a zvyšovaniu rizikovej marže.

V tomto scenári Medzinárodný menový fond očakáva, že svetová ekonomika porastie približne o jedno percento. Pravdepodobnosť tohto scenára je však relatívne nízka, a to približne 15 percent.

V utorok MMF zverejnil svoju najnovšiu správu o globálnom raste, ktorá hovorí o najslabších strednodobých očakávaniach rastu za viac ako 30 rokov.

Finančná stabilita bola v posledných mesiacoch v centre pozornosti vzhľadom na kolaps niekoľkých amerických bánk, rýchly predaj Credit Suisse v Európe a zmätky na britskom dlhopisovom trhu.

Hlavný ekonóm Medzinárodného menového fondu uviedol pre CNBC, že debata okolo zvyšovania úrokov centrálnymi bankami sa posunula od otázky globálny rast verzus inflácia k otázke finančnej stability a inflácie.

Dodáva, že centrálne banky a finančné orgány ukázali, že majú nástroje na riešenie nestability, napríklad americkí regulátori garantujú vklady pre klientov Silicon Valley Bank a Bank of England nakupuje britské štátne dlhopisy.

„Monetárna politika by mala zostať zameraná na znižovanie inflácie, to je náš momentálny odporúčaný postup," dodal P. O. Gourinchas.

Ďalšie dôležité informácie

KK9 archív Washington - Na archívnej snímke z 5. apríla 2021 vo Washingtone logo Medzinárodného menového fondu (MMF). MMF pre ruskú vojnu proti Ukrajine znížil prognózy rastu globálnej ekonomiky na tento aj budúci rok. MMF aktuálne počíta v roku 2022 aj v roku 2023 s expanziou svetového hrubého domáceho produktu o 3,6 %. FOTO TASR/AP
FILE - The logo of the International Monetary Fund is visible on their building, April 5, 2021, in Washington. The International Monetary Fund downgraded the outloo
Neprehliadnite

Nedávne problémy bánk by mohli zasiahnuť aj nebankový finančný sektor, varuje MMF