Medzinárodný menový fond (MMF) dosiahol s Pakistanom dohodu, ktorá pomôže obnoviť zastavený program financovania v objeme šiestich miliárd dolárov.
Pakistan a MMF podľa vyhlásenia dosiahli dohodu na úrovni zamestnancov o stratégii a reformách potrebných na dokončenie šiesteho preskúmania. Dohodu ešte musí schváliť výkonná rada MMF.
Rokujú už niekoľko mesiacov
Pakistan vstúpil do 39-mesačného programu MMF v júli 2019. Financovanie sa ale začiatkom tohto roka zastavilo kvôli problémom ohľadom požadovaných reforiem. Pakistan už niekoľko mesiacov rokuje s MMF o zmiernení podmienok pomoci.
Menový fond stále nedokončil šieste preskúmanie programu, ktorý začal na začiatku roka a ktorý by umožnil uvoľniť krajine takmer jednu miliardu USD. Celkom by sa tak čiastka vyplatená z prostriedkov MMF zvýšila na tri miliardy USD.
Pakistan musí dokončiť ešte 5 reforiem
Finančný poradca Šaukat Tarín minulý týždeň uviedol, že Pakistan musí ešte dokončiť päť reforiem, než bude môcť MMF obnoviť financovanie.
Patrí medzi ne zákon o autonómii centrálnej banky, ktorý zaistí jej nezávislosť pri rozhodovaní o menovej politike a kontrole inflácie, či zrušení daňových výnimiek a zvýšení cien energií.
MMF vlani v apríli poskytol Pakistanu zhruba 1,4 miliardy dolárov na riešenie ekonomických dopadov spôsobených chorobou covid-19. Fond tiež uvádza, že napriek ťažkým podmienkam krajiny naďalej vykazuje pokrok v realizácii programu, výnimkou je primárny rozpočtový deficit.
Pakistan trápi devalvácia meny
Pakistan trápi devalvácia meny, vysoká inflácia, deficit bežného účtu a klesajúce devízové rezervy. Minulý týždeň centrálna banka upozornila, že deficit primárneho rozpočtu bude vyšší, než sa čakalo, čo pravdepodobné zhorší výhľad inflácie a ohrozí hospodárske oživenie.
Zvýšila tiež základnú úrokovú sadzbu o 1,5 percentuálneho bodu na 8,75 percenta a zvýšila povinné hotovostné rezervy pre komerčné banky. Inflácia v októbri vystúpila na 9,2 percenta.