Prisťahovalectvo môže znížiť vysokú mieru inflácie vo Veľkej Británii. Uviedla to zástupkyňa šéfky Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinathová. Jej vyjadrenie zaznelo v čase, keď Spojené kráľovstvo obmedzuje počty legálnych migrantov.

Inflácia sa v Británii ochladzuje pomalšie, ako sa čakalo. Prispievajú k tomu čiastočne odvetvia ako pohostinské služby alebo poľnohospodárstvo, kde zamestnávatelia zvyšujú mzdy, aby zaplnili veľké množstvo voľných pracovných miest. Tie by mohli obsadiť aj noví pracovníci z radov migrantov, povedala Gopinathová v rozhovore, ktorý odvysielala BBC.

Inflácia v Spojenom kráľovstve v apríli spomalila medziročný rast na 13-mesačné minimum. Zostala vysoká, na úrovni 8,7 percenta, keď prudký rast cien potravín prevážil nad vplyvom nižších cien energií. Analytici očakávali výraznejší pokles inflácie z marcovej hodnoty 10,1 percenta.

Skúsenosti ukazujú, že pokiaľ je prisťahovalecká politika dobre navrhnutá, je to pre krajiny zvyčajne prospešné, dodala Gopinathová.

Predvolebná téma

Pred budúcoročnými parlamentnými voľbami sa migrácia stáva v Spojenom kráľovstve živo diskutovanou témou. Britský premiér Rishi Sunak označil minulý mesiac úroveň legálnej imigrácie za príliš vysokú a oznámil obmedzenia pri vydávaní rodinných víz pre zahraničných študentov. Čistá migrácia dosiahla v roku 2022 rekordných 606-tisíc osôb, čo zvyšuje tlak na konzervatívnu vládu, ktorá sa zaviazala znížiť závislosť od zahraničnej pracovnej sily.

Imigrácia bola aj jednou z hlavných sporných tém pred referendom o brexite v roku 2016, ktoré rozhodlo o vystúpení krajiny z Európskej únie. Čista migrácia, teda rozdiel medzi počtom ľudí, ktorí Spojené kráľovstvo opustili, a tými, ktorí tam prišli, v roku 2021 predstavovala 488-tisíc osôb.

Podľa analytikov sa na zrýchlení nárastu podieľali globálne udalosti ako koniec pandémie a ruská invázia na Ukrajinu. Svoj vplyv mala aj politika obmedzovania občianskych práv v Hongkongu zo strany Číny, ktorá priviedla Spojené kráľovstvo k zmierneniu pravidiel vstupu pre držiteľov britských zámorských pasov. Brexit na druhej strane znamenal koniec politiky voľného pohybu osôb z členských štátov EÚ, čo mnohé podniky označujú za jednu z príčin nedostatku pracovnej sily.

Ďalšie dôležité správy

LONDON, ENGLAND - FEBRUARY 01: A Union Jack flag flutters in front of the Elizabeth Tower, commonly known as Big Ben on February 1, 2017 in London, England. The European Union (notification of withdrawal) bill that will trigger article 50 is being debated by MPs over two days. The vote will take place on tomorrow evening. Labour MPs are subject to a three-line whip after Jeremy Corbyn urged his party to vote for Article 50. (Photo by Jack Taylor/Getty Images)
Neprehliadnite

Britská ekonomika v prvom štvrťroku zaznamenala iba mierny rast