Ceny domov v pomere k príjmom a nájmom vo väčšine najvyspelejších krajín "zostávajú výrazne nad historickými priemermi", uviedol námestník generálnej riaditeľky MMF, čínsky ekonóm Min Ču. Platí to napríklad pre Austráliu, Belgicko, Kanadu alebo Švédsko, vyhlásil minulý týždeň počas prejavu v nemeckej centrálnej banke. Prejav sa kryl s oznámením Európskej centrálnej banky o zmenách v menovej politike. MMF tak jeho prepis zverejnil až v stredu.
V Kanade sú napríklad ceny nehnuteľností až 87 percent nad dlhodobým priemerom vo vzťahu k nájmom a 33 percent nad dlhodobým priemerom vo vzťahu k príjmom. V Belgicku je to vo vzťahu k príjmom až takmer 50 percent a vo Francúzsku či Veľkej Británii zhruba 28 percent.
Na Slovensku je situácia opačná a ceny nehnuteľností klesajú. V porovnaní s dlhodobým priemerom sú nižšie vo vzťahu k nájmom o vyše šesť percent a vo vzťahu k príjmom až o vyše dvanásť percent.
Krach realitného trhu v USA po prasknutí "bubliny" neudržateľného boomu výstavby viedol v rokoch 2007 až 2009 k finančnej kríze a následnej hlbokej ekonomickej recesii. Centrálni bankári v mnohých krajinách v súvislosti s krízou znížili úrokové sadzby na rekordné minimá, podotkol k tomu denník Financial Times. To vytlačilo ceny domov na úroveň, ktorú MMF považuje za rizikovú aj pre veľmi rozdielne ekonomiky.
Globálny index MMF pre ceny obytných realít ukázal, že ceny bývania ku koncu minulého roka rástli nepretržite sedem štvrťrokov. V poslednom roku sa zvyšovali v 33 z 52 sledovaných krajín. Najrýchlejšie rástli na rozvíjajúcich sa trhoch. V niektorých prípadoch sa však podľa M. Čua zotavujú z "prudkej korekcie" počas hospodárskej recesie.
Dáta na novom webe MMF s názvom Global Housing Watch, venovanom analýzam svetového trhu s obytnými realitami, tak ukazujú, že o viac ako desať percent sa ceny za posledný zhruba rok zvýšili na Filipínach alebo v Hongkongu.
"Pokiaľ oživenie na trhu s nehnuteľnosťami je určite vítaným vývojom, pred neudržateľným boomom sa musíme brániť," uviedol Min Ču s tým, že trh s bývaním je základnym odvetvím ekonomiky každej krajiny a má zásadné systémové dôsledky.
K veľkému medziročnému poklesu naopak došlo v niektorých juhoeurópskych krajinách na čele s Gréckom (o sedem percent). O 6,6 percenta klesli v Taliansku a o päť percent v Španielsku. Na Slovensku ceny medziročne klesli o vyše tri percentá, v susednej Českej republike o takmer dve percentá. Napríklad v Kanade však rovnakým tempom rástli. Ceny obytných realít v pomere k príjmom sú v tejto krajine pritom o zhruba tretinu vyššie než dlhodobý priemer.
M. Ču pripustil, že nástroje pre skrotenie nekontrolovaného rastu na realitných trhoch sú nové a naďalej sa vyvíjajú. To by však nemalo byť "výhovorkou pre nečinnosť", dodal.