Veterán britských ozbrojených síl strávil dva mesiace na Ukrajine po boku západných dobrovoľníkov bojujúcich proti silám ruského prezidenta Vladimira Putina. Zapojil sa do krutých bojov na viacerých frontoch. Realitu života na fronte opísal v rozhovore pre portál inews.co.uk.

Tridsaťročný Curtis vycestoval zo Spojeného kráľovstva v marci a pôvodne sa pripojil k cudzineckej légii, až neskôr vstúpil do jednotky bojujúcej po boku ukrajinských ozbrojených síl.

Bombardovanie základne

Curtis a ďalší veteráni po vstupe na Ukrajinu dorazili na vojenskú základňu neďaleko poľských hraníc, kde sídlili zahraniční dobrovoľníci. Mnohí z nich ale nemali žiadne vojenské skúsenosti, poznamenal. Desať hodín po jeho odchode z tohto výcvikového strediska dopadli na objekt ruské rakety. Zahynuli desiatky ľudí.

Ako súčasť čaty dobrovoľníkov Curtis zažil boje v Irpine pri hlavnom meste Kyjev. Bojoval po boku rodných Britov, ako aj gruzínskych a švédskych bojovníkov. Pri delostreleckom útoku tam zahynuli dvaja Gruzínci z jeho jednotky.

Smrtiaca podozrivá látka

Po nasadení na letisko Hostomeľ, ktoré na začiatku vojny obsadili ruskí výsadkári, skončil v nemocnici.

„Našich chlapcov tam poslali, aby získali akúkoľvek výstroj, ktorú by mohli použiť." Dvaja sa niečoho dotkli.

„Dvaja chlapci zomreli v spánku a piati skončili v nemocnici vo vážnom stave. Bolo nás asi osem alebo desať, ja som bol v nemocnici desať dní s problémami s dýchaním. Osobne som tam nebol, ale dotkol som sa mnohých zariadení, ktoré chalani používali. Do 24 hodín sa moje dýchanie strašne zhoršilo."

Curtis sa domnieva, že Rusi mohli po ústupe z leteckej základne postriekať svoje zbrane, ktoré tam zanechali, nejakou chemickou látkou. Nebolo to však potvrdené.

Po prechode z légie do ukrajinských ozbrojených síl Curtisa a ďalších dobrovoľníkov nasadili k bieloruským hraniciam, aby sa - ako im povedali - pripravili na obnovený ruský útok na Kyjev. Mali očakávať útok ruských vrtuľníkov. Dali im protitankové strely NLAW a Javelin a protilietadlové rakety Stinger.

Nespokojní dobrovoľníci

Curtis však prehovoril aj o nespokojnosti v radoch dobrovoľníkov. Podľa jeho odhadov až 80 percent zahraničných bojovníkov, ktorých stretol, z Ukrajiny už odišlo. Dôvodom bol nedostatok zbraní a spravodajských informácií, ktoré spôsobili, že „do operácií chodili naslepo“.

„Chlapi umierajú naľavo, napravo a v strede... úplne zbytočne pri zbytočných operáciách."

Podľa Curtisa velitelia odmietali taktické rady od britských alebo amerických dobrovoľníkov a namiesto toho „len posielali ľudí do mlynčeka na mäso“.

„Narazili sme na bývalé špeciálne jednotky, britské a americké. Poznajú riziká, nie sú tam preto, aby zomreli, ale chodili na miesta bez spravodajských informácií. Neustále odchádzali, pretože už toho mali dosť.“

„Posielajú vás do boja bez papierovania, čo je najväčší problém. Takže naše rodiny nebudú odškodnené, ak sa stane to najhoršie,“ posťažoval sa.

Návrat?

Curtis sa vrátil späť do Spojeného kráľovstva po 60 dňoch strávených na Ukrajine. Svoju účasť v bojoch považuje za „správnu vec“, ale chce, aby si budúci dobrovoľníci uvedomili realitu, ktorá tam vládne. Dúfa, že jeho príbeh pomôže ostatným, aby urobili „informované rozhodnutie".

Napriek všetkému sa však Curtis chce vrátiť na Ukrajinu a pokračovať v boji, dodal portál inews.co.uk.

Ďalšie dôležité správy

Britský snajper dokázal usmrtiť nepriateľa na rekordnú vzdialenosť 2,47 km.
Neprehliadnite

Príbeh elitného ostreľovača, ktorý na Ukrajine zažil šok a vrátil sa domov