Astronómovia sa domnievajú, že Mliečna cesta leží uprostred obrovského kozmického prázdna – najväčšieho, aké bolo kedy pozorované. O jeho existencii pritom vedci polemizujú už od roku 2013. Ak by sa ich domnienky potvrdili, išlo by o veľký vedecký objav, keďže podľa doterajších zistení by toto prázdno nemalo vôbec existovať. Ľudské chápanie vesmíru tak možno bude potrebné od základov prekopať, píše Business Insider.
Podľa hlavnej teórie kozmológie vyzerá vesmír vo veľkých meradlách rovnako z každého miesta, každým smerom a v každom čase. Vďaka tejto hypotéze môžu vedci aplikovať rovnaké fyzikálne zákony na objekty bližšie k i ďalej od Zeme. Inými slovami, na všetky objekty vo vesmíre sa vzťahujú rovnaké univerzálne zákony.
Viaceré pozorovania ale naznačujú, že hmota sa vo vesmíre môže zhromažďovať do oblastí s vysokou a nízkou hustotou, čo znamená, že možno nie je taký rovnorodý, ako sa predpokladalo. „Niektorí ľudia správne argumentovali, že takéto prázdno by v štandardnom modeli nemalo existovať, čo je pravda. To však, bohužiaľ, neznamená, že tam nie je,“ povedal Indranil Banik zo škótskej Univerzity v St. Andrews.
Banik je spoluautorom práce, podľa ktorej sa Mliečna cesta nachádza blízko stredu tohto prázdna. Takzvané KBC prázdno je široké asi dve miliardy svetelných rokov šírky, čo znamená, že by sa doň zmestilo 20-tisíc Mliečnych ciest naskladaných vedľa seba.
KBC prázdno ale nie je tak úplne prázdne. Keďže sa v ňom nachádza Zem, tak ani nemôže byť. Ak sú Banikove výpočty správne, bolo by asi o 20 percent prázdnejšie než priestor mimo jeho hraníc. Podľa Banika by to mohlo vysvetliť, prečo sa od nás neďaleké hviezdy a galaxie vzďaľujú rýchlejšie, než by mali.