O živote na Aljaške majú ľudia mnoho mylných predstáv a Trevor Barrett ich už všetky pozná naspamäť. Cudzinci sa ho často pýtajú, či žije v iglu, či má doma elektrinu, kedy naposledy videl trávu a aké je to nikdy nevidieť slnko.
Barrett je rodený Aljašťan a v súčasnosti žije v mestečku Haines s dvetisíc obyvateľmi pri hranici s Britskou Kolumbiou. Od najväčšieho aljašského mesta Anchorage je vzdialené asi 16 hodín jazdy autom.
Počas pracovnej cesty v americkom Connecticute spoznal Barrett svoju terajšiu manželku Larissu a aj tá čoskoro podľahla krásam jeho rodnej krajiny. Pre ich aktívny život, mladú rodinu a rozkvitajúci biznis je vraj ako stvorená. Aljašťan pracuje ako kováč a má vlastnú firmu. V roku 2022 manželia dokopy zarobili 52-tisíc dolárov. Portálu CNBC odhalili, ako aj napriek tomu dokážu v tak drahej krajine vyžiť.
Útrapy Aljašťana
Jednou z najväčších výziev života v mestečku Haines je cestovanie, ktoré si niekedy vyžaduje prepravu loďou či lietadlom. Zimy tu taktiež vedia byť kruté a chladné.
Ďalšou drahou položkou v rozpočte sú zásoby potravín, ktoré musí krajina do veľkej miery dovážať. Čerstvé ovocie a zelenina do Hainesu prichádzajú vždy v utorok, a tak manželia musia konať veľmi rýchlo, ak chcú, aby sa z nich ušlo aj im. Lode so zásobami do mesta niekedy nemusia vôbec prísť, ak im cestu skomplikuje zlé počasie. „Práve preto je dôležité mať stále dostatok zásob a byť pripravený,“ dodal Barrett.
Ceny potravín a paliva sú na Aljaške takisto vyššie než v iných častiach Spojených štátov. Mlieko tu môže stáť až desať dolárov za galón (necelé štyri litre) a rovnaké množstvo benzínu obyvateľov vyjde na približne šesť dolárov. Tovary bežnej dennej spotreby chodia manželia nakupovať do obchodu, ktorý je od ich domu vzdialený asi sedem minút pešej chôdze. Všetko ostatné si vyžaduje trochu dlhšiu a časovo náročnejšiu cestu.
„Párkrát do roka ideme lietadlom alebo trajektom do mesta Juneau. Alebo ideme autom až do Anchorageu, ktorý je od nás vzdialený 16 hodín cesty,“ dodal Trevor. Tam si rodina nielen nakúpi všetky potrebné zásoby vrátane nového nábytku či oblečenia, ale pre istotu si vždy dá do servisu skontrolovať aj auto. Zoznam vecí, ktoré im dochádzajú, si manželia začínajú spisovať už na začiatku roka.
Mesačné výdavky
Barrettovci si prenajímajú dvojizbový dom s dielňou, za ktorý mesačne platia 1 490 dolárov. Potraviny ich vyjdú na 650 dolárov a palivo na 138 dolárov. Za telefón platia 135 dolárov a za účty na Netflixe a YouTube ďalších 34 dolárov.
Okrem toho majú na kreditných kartách dlh vo výške 21-tisíc dolárov, ktorý každý mesiac splácajú sumou 610 dolárov. Na nezaradené výdavky si mesačne vyčlenia ďalších 600 dolárov. Poslednou povinnou položkou ich rozpočtu je platba poistného za dve autá vo výške 137 dolárov.
Od hobby k vlastnej firme
Barrett pracuje ako kováč a má svoj vlastný biznis s názvom Barrett Knives. Za záujem o výrobu nožov a mečov vďačí kultovej trilógií Pán prsteňov. Už ako dieťa mal knihy od Johna R. R. Tolkiena rád, no keď vyšlo ich filmové spracovanie, tak sa do jeho diel priam zamiloval.
Aljašťan v roku 2015 začal prostredníctvom videí na YouTube a článkov na Googli študovať výrobu nožov. Keď si ako-tak osvojil teóriu, začal zbierať potrebné materiály a pustil sa do výroby prvých nožov. Po chvíli začal svoje diela fotiť a zverejňovať na Instagrame, keď sa ho raz jeden z kamarátov opýtal, za koľko ich predáva. „Bola to pre mňa úplná novinka, pretože som nikdy nemyslel, že ich budem predávať,“ zaspomínal si Barrett, ktorý prvý nôž predal za 50 dolárov, a dodal, že potom to už išlo samé.
Barrett pracuje zhruba 60 až 70 hodín týždenne, ktoré delí medzi prácu v dielni a menežovanie biznisu na sociálnych sieťach. Od augusta 2022 do júla 2023 zarobila jeho firma približne 37-tisíc dolárov.
Larissa nedávno odišla na materskú, no dovtedy pracovala pre miestne noviny. Teraz manželovi v Barrett Knives pomáha s financiami a marketingom.