V prípade zhoršenia finančnej situácie domácnosti mladí ľudia ako prvé obmedzia práve výdavky na dovolenku či výlety. Vyplýva to z prieskumu, ktorý vypracovala agentúra STEM/MARK pre spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika, ktorá sa zameriava na správu pohľadávok finančných ústavov a korporátnych zákazníkov.
K obmedzeniu výdavkov na dovolenku by v prípade finančných problémov pristúpilo 70 percent mladých ľudí a obstaranie dovolenky považujú za rozumný dôvod pôžičky len dve percentá mladých Slovákov. Iba päť percent opýtaných osôb si už v minulosti na dovolenku nejaké peniaze požičalo.
Preložili ste si zájazd s cestovkou o rok? Možno si budete musieť priplatiť
„Odmietanie dovoleniek na dlh a obmedzenie výdavkov na cestovanie a výlety v prípade nedostatočných úspor svedčí o zodpovednosti mladých ľudí pri spravovaní vlastných financií. Keď už si mladí požičiavajú, v absolútnej väčšine ide o hypotéky a úvery spojené s vlastným bývaním,“ skonštatovala generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Keď už mladí Slováci o pôžičke na dovolenku uvažujú namiesto toho, aby si na ňu našetrili, spravidla ide o mužov vo veku 27 až 30 rokov so základným vzdelaním žijúcich v mestách do 20-tisíc obyvateľov. Najviac sú dovolenkám na úver naklonení podnikatelia a samostatne zárobkovo činné osoby.
Počas pandémie ich podržali zdravotné poisťovne. Kúpeľné mesto však rekreačné poukazy nespasia
„Keď sa mladí ľudia dostanú do finančných problémov, ako prvé obmedzia výdavky na dovolenku a cestovanie a návštevy reštaurácií, potom náklady na kultúru a zábavu, oblečenie a tovar dlhodobej spotreby. Až ako posledné obmedzujú výdavky na vzdelanie a záujmové aktivity detí,“ priblížila J. Palendalová.