Bohatých Američanov už, zdá sa, omrzel tradičný spôsob hromadenia bohatstva prostredníctvom akcií a dlhopisov. Mileniáli a generácia Z sa čoraz menej spoliehajú na burzy a investujú do alternatívnych aktív. Za ich klesajúcu dôveru v tradičné investičné nástroje môže podľa portálu Yahoo skutočnosť, že už zažili niekoľko veľkých výkyvov na svetovom trhu vrátane finančnej krízy z roku 2008, pandémie covidu a nedávnej volatility v technologickom sektore.

Namiesto akcií a dlhopisov diverzifikujú mladí investori portfóliá pomocou širokej škály alternatívnych aktív. Kryptomeny sú aj napriek volatilite populárnou voľbou medzi tými, ktorí preferujú vysoké riziko a vysokú odmenu. Kapitálové investície do súkromných podnikov zas ponúkajú vyššie výnosy pri menšom riziku a väčšej kontrole. Čoraz populárnejšie sú medzi mladými aj platformy poskytujúce takzvané peer-to-peer pôžičky. Niektorí investori sa začínajú venovať aj zberateľstvu umenia či NFT tokenov.

Jeden druh alternatívnych aktív však medzi mladými milionármi jasne vedie. Štúdia Bank of America zistila, že 31 percent bohatých investorov vo veku od 21 do 43 rokov verí, že nehnuteľnosti sú najlepším nástrojom na zvyšovanie bohatstva. Akcie v tom istom prieskume vybralo iba 14 percent respondentov.

Mileniáli a generácia Z považujú nehnuteľnosti za príťažlivé z viacerých dôvodov. V ére digitálnych aktív a volatility na trhu predstavujú akési hmatateľné aktívum, ktoré je možné vidieť a dotknúť sa ho. Navyše sú imúnne voči nárastu inflácie a ich hodnota často stúpa spolu s nákladmi na život. Na rozdiel od akcií, z ktorých si môžu a nemusia nechať vyplácať dividendy, sú nehnuteľnosti zdrojom stabilného príjmu plynúceho z prenájmu.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

V oblasti investovania je pribúdajúci vek len výhodou