Univerzita v Pensylvánii ponúka „mníšsky kurz“, v rámci ktorého od študentov požaduje, aby mesiac žili v tichu a úplne sa vzdali elektronickej komunikácie, píše portál CNBC.
Mnísi veria, že ticho uvoľňuje v mozgu priestor pre náboženské zjavenia, vysvetlil profesor kurzu Justin McDaniel. Cieľom kurzu nie je smútok liečiť či mu predchádzať, ale sa ho prestať báť a získať viac sebavedomia, pokiaľ ide o schopnosť pracovať s vlastnými emóciami.
Megan Sauerovú zo CNBC tento koncept zaujal, a tak sa ho rozhodla vyskúšať. Už na začiatku vedela, že vydržať tridsať dní bez elektronickej komunikácie by bolo pre ňu náročné. V práci sa totiž spolieha najmä na telefón a počítač.
Koncom augusta sa preto rozhodla vyskúšať vlastnú alternatívu: elektronických zariadení a rozprávania sa vzdala na 48 hodín. Počas týchto dvoch dní zistila, že menej je niekedy viac. Naučila sa, ako byť šťastnejšia a ako to dosiahnuť. Tu sú jej tri tipy:
1. Televízor ani sociálne médiá so stresom nepomôžu
Vždy, keď mala Sauerová pocit, že je toho na ňu veľa, siahla po telefóne alebo si zapla televízor. Ani sama netuší prečo, no mala pocit, že keď sa niečím rozptýli na dostatočne dlhý čas, tak ju negatívne pocity prejdú. Zvyčajne sa ale stal opak. Myšlienok mala v hlave čoraz viac a stres sa zmenil na paniku.
Počas experimentu Sauerová zistila, že je pre ňu oveľa jednoduchšie tieto pocity zvládať, keď sa svoj vnútorný hlas nesnaží prehlušiť televízorom či sociálnymi sieťami. Ticho dokonca zlepšuje koncentráciu, kreativitu, spánok i pohľad na svet, a pomáha znížiť krvný tlak či hladinu kortizolu.
2. O pomoc treba prosiť vtedy, keď to skutočne potrebujete
Pandemický rok 2020 bol pre Sauerovú plný zmien. Úspešne dokončila magisterské štúdium, rozpadol sa jej vzťah, presťahovala sa späť k rodičom a bola bez práce. Keďže toho na ňu bolo naraz priveľa, denne si volávala s najlepšou kamarátkou. To, že sa jej mohla vyrozprávať, pomáhalo jej mentálnemu zdraviu.
Možno to ale nie je tá najlepšia stratégia. „Musíte sa naučiť pocity hnevu, smútku alebo osamelosti vydržať bez toho, aby ste emócie regulovali prostredníctvom priateľov,“ vysvetlil McDaniel, pričom dodal, že často trvá iba tridsať sekúnd, kým človek negatívnu emóciu dostane pod kontrolu. Osamote vie totiž lepšie a objektívnejšie určiť, z čoho pramení.
3. Niekedy je lepšie spomaliť
Celebrity, úspešní podnikatelia aj mnísi prisahajú, že meditácia mení život. Existujú dokonca dôkazy, že zlepšuje pocity úzkosti, depresie a fyzickú bolesť. Sauerová však ako mnohí iní nevie len tak potichu sedieť a nič nerobiť. Meditáciu skúšala viackrát, no po piatich minútach na tom bola psychicky horšie než predtým, pretože ju hnevalo, že si nevie ustriehnuť myšlienky.
McDaniel preto ponúka alternatívu: venovať denne aspoň 30 minút sedeniu alebo prechádzke v tichu. „Počas tejto polhodiny nesmiete čítať, učiť sa a ani počúvať hudbu. Musíte len sedieť s vašimi myšlienkami, dýchať a pozorovať okolie,“ vysvetlil profesor. Sauerová na vlastnej koži zistila, že prechádzky v tichu, keď nechá slúchadlá doma, jej lepšie pomáhajú monitorovať úzkostné stavy.