Mjanmarská vládna vojenská junta zatkla jedenásť ľudí za to, že predávali ryžu za vysoké ceny. Medzi zatknutými sú štyria manažéri reťazcov supermarketov vrátane japonského zástupcu spoločného podniku, obchodníci s ryžou a riaditelia mlynov. Tento krok prichádza v čase, keď sa vláda snaží stabilizovať ekonomiku, informovala agentúra Reuters.

Mjanmarské úrady oznámili, že zatknuté osoby umelo zvyšovali ceny ryže o 31 až 70 percent nad odporúčanú úroveň. V Tokiu potvrdil tajomník vlády Jošimasa Hajaši, že polícia v vypočúva japonského občana.
„Japonská vláda má v úmysle prijať zodpovedajúce kroky a zároveň vyzvala mjanmarské úrady, aby ho prepustili,“ povedal Jošimasa Hajaši novinárom.

Majiteľ ryžového mlyna v Mjanmarsku, ktorý si neželal byť menovaný, povedal agentúre Reuters, že mnoho podnikov v tomto odvetví čelí problémom pre nesúlad medzi oficiálnym výmenným kurzom mjanmarského kyatu a kurzami na čiernom trhu, ktorými sa riadi väčšina transakcií, napríklad nákup dovážaných pohonných hmôt a hnojív.

„Predávať ryžu za štandardný vládny kurz je pre nás stratové,“ povedal. „Myanmar má ryže stále dostatok. Táto situácia nastala, pretože vláda chce obmedziť cenu,“ dodal zdroj.

Kurzy mjanmarskej meny kyat na čiernom trhu sú už niekoľko rokov výrazne vyššie ako referenčný kurz centrálnej banky, ktorý činí 2 100 kyatov za dolár. Koncom mája dosiahla mena na čiernom trhu rekordne nízku hodnotu približne 4 500 kyatov za dolár a odvtedy sa drží zhruba na tejto úrovni, uviedli traja devízoví obchodníci.

Svetová banka uviedla, že uprostred stupňujúceho sa násilia je chudoba v Mjanmarsku rozšírenejšia ako kedykoľvek za posledných šesť rokov a nedostatok pracovných síl a znehodnocujúca sa mena sťažujú podnikanie.

Minulý mesiac mjanmarská vládna vojenská junta zatkla 35 ľudí počas záťahu proti obchodníkom so zlatom a devízami a proti sprostredkovateľom predaja zahraničných nehnuteľností v snahe podporiť rýchlo sa znehodnocujúcu menu.

Ďalšie dôležité správy

ryža, basmati, umývanie ryže
Neprehliadnite

Ceny ryže vyskočili na rekordné maximá, keďže počasie ničí úrodu a znemožňuje vývoz