Nové nastavenie stropov pri platoch manažérov v podnikoch s majetkovou účasťou štátu by sa malo byť pripravené do konca tohto roka. Zmenu má pripraviť minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). Miškov i ostatní ministri dostali 40 úloh a presné termíny na ich splnenie. Na väčšinu ťažkých úloh - ako ušetriť na diaľniciach, dôchodkoch, liekoch či zarobiť na emisiách a hazarde - majú len niekoľko mesiacov.
Opatrenia na ozdravenie stavu verejných financií, ktoré v stredu schválila vláda, majú viesť k zoštíhleniu a zefektívneniu chodu úradov a ministerstiev. Materiál predkladal minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) s cieľom pokračovať v šetrení aj po schválení štátneho rozpočtu.
Minister hospodárstva J. Miškov tvrdí, že úlohy okresania výdavkov na platy manažérov sa nebojí. ,,Nové pravidlá by mali štandardizovať platy. Určite by dobrý manažér mal byť zaplatený, ale mal by byť odmeňovaný podľa výsledkov podniku a niesť za ne väčšiu zodpovednosť,“ uviedol Róbert Merva, šéf komunikačného oddelenia ministerstva.
Nedávno boli napríklad zverejnené informácie, že manažéri troch železničných podnikov, z ktorých dva minulý rok skončili vo veľkej strate a dlhoch, si nadelili v krízovom roku o tisíce eur vyššie mzdy. Na cestu si po odvolaní v lete tohto roka zobrali šesť až 14 platov ako odchodné.
Minister hospodárstva Miškov pred niekoľkými dňami požiadal veľké podniky s účasťou štátu, aby platy manažérov zverejnili. Zatiaľ tak však neurobili. Pravidlá by sa nemali týkať len roku 2011, ale systémovo aj ďalších rokov.
Miškov pritom dostal najviac úloh. Do konca roka má pripraviť správu o tom, ako fungujú štátne podniky, čo z nich sa bude privatizovať a akým spôsobom. Do konca februára má tiež zmeniť zákon o investičných stimuloch, aby sa podarilo prilákať ďalšie firmy na Slovensko. Do konca marca by mala byť hotová nová koncepcia podpory obnoviteľných zdrojov energie, pretože v tejto oblasti sa podľa Mikloša významne presadzujú lobistické skupiny. To podľa neho vedie k zdražovaniu elektrickej energie.
Ministri dostali 40 úloh, ktorých cieľom je dosiahnuť v hospodárení štátu systémové úspory. Na zásadné analýzy a riešenia majú čas len niekoľko mesiacov. Všetky ministerstvá a úrady majú urobiť v priebehu troch mesiacov súpis nadbytočného majetku na odpredaj a navrhnúť prípadné spájanie niektorých úradov.
Samotný Ivan Mikloš má vymyslieť koncepciu podpory bývania a zhodnotiť, ako by mohol štát viac získať z hazardu. Minister práce Jozef Mihál (SaS) má len dva mesiace na analýzu udržania dôchodkového systému a konkrétne zmeny má pripraviť do konca apríla. Ide najmä o riešenie prvého piliera, ktorý si tento rok vyžiadal od štátu dotáciu 1,1 miliardy eur.
Minister dopravy Ján Figeľ (KDH) ma štyri mesiace na kompletný plán stavania diaľnic. ,,Materiál by mal zadefinovať prioritné trasy a určitý časový ale aj finančný harmonogram ich výstavby,“ uviedol Martin Krajčovič, hovorca ministerstva dopravy. Šéf rezortu školstva Eugen Jurzica má vysvetliť, ako bude ďalej fungovať regionálne školstvo. Na túto úlohu si na vláde vyžiadal dlhšiu lehotu, až dokonca júna budúceho roka. Podobne nový minister životného prostredia József Nagy (Most–Híd) získal čas navyše - pravidlá obchodovania s emisiami teplého vzduchu (CO2) má predložiť až do konca mája.
,,Verejný sektor nefunguje ani efektívne, ani hospodárne, ani dostatočne výkonne a to chceme zmeniť," povedal k materiálu minister financií Ivan Mikloš. Ministerstvo financií návrh opatrení odôvodňuje tým, že pre nedostatok času nebolo možné do rozpočtu verejnej správy zakomponovať úspory, ktoré si vyžadujú väčšie zásahy do zákonov. Materiál Mikloš pripravil, aby zabezpečil pokračovanie tlaku na šetrenie aj po schválení rozpočtu. ,,Výsledkom bude úspora výdavkov už v roku 2011 a kvalitnejšia príprava rozpočtu na rok 2012,“ tvrdí ministerstvo v materiáli.
Výber najdôležitejších úloh pri šetrení a termíny splnenia:
Všetci ministri a šéfovia úradov
- zhodnotiť efektívnosť fungovania a navrhnúť šetrenie (30. júna 2011)
- analýza prebytočnosti nehnuteľného majetku, predložiť ministerstvu financií zoznam majetku na odpredaj cez elektronické aukcie (28. februára 2011)
- na internetovej stránke informovať štvrťročne o realizovaných elektronických aukciách
Ján Figeľ (KDH), podpredseda vlády a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja
- analýza fungovania troch železničných spoločností, ciele v oblasti železničnej dopravy vrátane krokov na ich dosiahnutie (31. decembra 2010)
- plán výstavby diaľnic a ciest do roku 2014 (31. marca 2011)
- správa o fungovaní elektronického mýta (28. februára 2011)
- ako naložiť s leteckou infraštruktúrou (28. februára 2011)
Juraj Miškov (SaS), minister hospodárstva
- správa o fungovaní a návrhy na privatizáciu spoločností s majetkovou účasťou štátu (31. decembra 2010)
- nové pravidlá pre odmeňovanie manažérov v spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu (31. decembra 2010)
- správa o čerpaní investičných stimulov (31. decembra 2010) + zmena zákona o investičnej pomoci (č. 561/2007) (31. decembra 2010)
- analýza fungovania štátnej podpory baníctva (31. marca 2011)
- prehodnotenie podpory obnoviteľných zdrojov energií (31. marca 2011)
Jozef Mihál (SaS), podpredseda vlády a minister práce, sociálnych vecí a rodiny
- analýza dlhodobej udržateľnosti dôchodkového systému (31. januára 2011)
- návrhy na zmenu dôchodkového systému (30. apríla 2011)
Ivan Mikloš (SDKÚ-DS), podpredseda vlády a minister financií
- návrh opatrení na obmedzenie daňových únikov (28. februára 2011)
- systémový prístup štátu pri nákupe licencií informačných technológií (31. marca 2011)
- analýza možností zvýšenia príjmov z hazardných hier (31. marca 2011)
- systémové riešenie poistenia majetku štátu v komerčných poisťovniach (28. februára 2011)
- návrhy na zmeny v systéme podpory bývania (28. februára 2011)
Ivan Uhliarik (KDH), minister zdravotníctva
- systémové kroky na spomalenie rastu nákladov na lieky (28. februára 2011)
- koncepcia neodkladnej zdravotnej starostlivosti (31. marca 2011)
- zmena kompetencií a financovania Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (28. februára 2011)
Zsolt Simon (Most-Híd), minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka
- opatrenia na zlepšenie fungovania a neplytvania v spoločnosti Lesy SR a Slovenskom pozemkovom fonde (do 31. decembra 2010)
József Nagy (Most–Híd), minister životného prostredia
- nové pravidlá pre obchodovanie a prideľovanie kvót emisií CO2 (31. mája 2011)
Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS), minister školstva, vedy, výskumu a športu
- stratégia regionálneho školstva (30. júna 2011)
Lucia Žitňanská (SDKÚ -DS), ministerka spravodlivosti
- prehodnotiť výšku poplatkov a náhrad pre znalcov, tlmočníkov a prekladateľov (31. januára 2011)
- možnosti zlúčenia vojenskej a civilnej prokuratúry (31. marca2011)
Ľubomír Galko (SaS), minister obrany
- analýza sociálneho systému ozbrojených zložiek (28. februára 2011)
Daniel Lipšic (KDH), minister vnútra
- osnova analýzy efektívnosti verejnej správy + návrh príslušných opatrení (15. decembra 2011)
- analýza činnosti a efektívnosti verejnej správy a návrh opatrení (30. apríla 2011)
Foto na titulke - SITA / Ľudovít Vaniher