Africkú diplomatickú misiu, ktorá má vyjednať ukončenie vojny na Ukrajine, vedie skúsený francúzsky obchodník Jean-Yves Ollivier, ktorý pracuje v sektore komodít na rozvíjajúcich sa trhoch. Okrem toho je aktívny aj ako diplomat a využíva svoje osobné vzťahy s hlavami štátov, aby priebeh mierových rokovaní uľahčil. V minulosti sa zaslúžil napríklad o výmenu väzňov, stiahnutie vojsk či prímerie v niektorých z najpálčivejších konfliktov v Afrike, uvádza Financial Times.
Jeho pôsobenie ako makléra v Konžskej republike bohatej na ropu a prepojenie s jej dlhoročným prezidentom z neho urobili kontroverznú postavu. Medzi ďalšie pozornosť vzbudzujúce posty jeho kariéry patrí poradenstvo ruskej jadrovej energetickej skupine Rosatom. Teraz, vo veku 78 rokov, má J.-Y. Ollivier za úlohu motivovať Vladimira Putina a Volodymyra Zelenského, aby začali spolu hovoriť. „Budem hrať (Henryho) Kissingera,“ povedal o svojej úlohe s odkazom na bývalého ministra zahraničných vecí USA, ktorý je známy diplomatickými manévrami.
„Najdôležitejšou vecou pri každom rokovaní je dať ľudí dokopy a o niečom sa porozprávať,“ povedal obchodník, ktorý má domovy vo viacerých krajinách Európy a Afriky. V. Putin a V. Zelenskyj súhlasili, že sa stretnú s delegáciou lídrov z Egypta, Senegalu, Konžskej republiky, Juhoafrickej republiky, Zambie a Ugandy Budúci mesiac plánujú cestovať do Moskvy a Kyjeva.
Skeptický postoj
Francúzsky občan narodený v Alžírsku je presvedčený, že ak v Afrike nebude budúci rok žiadna úroda, pretože nebude dostatok hnojiva, zomrú milióny ľudí. Africký kontingent bude cestovať pod záštitou Brazzaville Foundation, ktorú založil J.-Y. Ollivier. Bývalý nigérijský prezident Olusegun Obasanjo zaujal k tejto iniciatíve skeptický postoj najmä preto, že nemá žiadnu podporu Africkej únie. Obáva sa, že misia je predčasná, a to na základe rozhovorov s ministerstvom zahraničných vecí USA a Spojeného kráľovstva. „Dali jasne najavo, že teraz nie je ten správny čas,“ povedal.
Kontakty Olliviera s V. Putinom pramenia z jeho práce pre Rosatom. „Snažil som sa presadiť myšlienku, že Čína a Rusko by mohli spolupracovať na vývoze civilnej jadrovej elektrárne a Rusko aj Čína si ma vybrali ako sprostredkovateľa,“ povedal. Poprel akúkoľvek účasť na spornej dohode Rosatomu s Južnou Afrikou, na ktorej sa dohodol vtedajší prezident Jacob Zuma a ktorú neskôr zrušil tamojší ústavný súd.
Ollivier tvrdí, že mierová iniciatíva jeho nadácie vznikla po „rozhovoroch, ktoré som mal s niektorými z mojich priateľov spomedzi afrických vodcov“, a dodal, že nedostal žiadne námietky zo strany Západu. Pri akýchkoľvek rokovaniach je podľa neho normálne, že obe strany vidia príležitosti presadiť svoje vlastné záujmy. Do akej miery môže byť mierové úsilie úspešné, je však otázne, keďže Ukrajina pripravuje protiofenzívu a Rusko upevňuje svoje frontové línie.