Kremeľ sa snaží upevniť svoju politickú, sociálnu a vojenskú moc na juhu Ukrajiny po tom, čo začiatkom tohto týždňa oznámil, že zriadil svoj „pozemný most“ na Krym, čo bol jeden z kľúčových vojenských cieľov Moskvy. Téme sa venuje denník The Guardian.

Oznámenie o zriadení pozemného mosta ústami ruského ministra obrany Sergeja Šojgua bolo sprevádzané slovami, že železničná doprava na hranicu s Ruskom je obnovená.

Krym bol totiž odrezaný od ukrajinskej železničnej siete po jeho nezákonnej anexii Ruskom v roku 2014, poznamenal The Guardian.

Šojgu povedal, že stovky kilometrov trate sú už opravené. Prisľúbil „komplexnú dopravu“ z Ruska do ukrajinskej Chersonskej oblasti a ďalej na Krym.

Šojgu taktiež povedal, že cez Severokrymský kanál, ktorý Ukrajina prerušila v roku 2014, voda opäť prúdi na Krym.

Kontrola juhu

Rusi obnovili niektoré železničné služby v čase svojej rastúcej kampane zameranej na upevnenie sociálnej a byrokratickej kontroly na juhu Ukrajiny, a to vo všetkých aspektoch - od používania ruského jazyka až po systém miestnej samosprávy a pasy. Rusko zavádza rubeľ do tamojšej ekonomiky, mení aj mobilnú komunikáciu na ruské siete.

Minulý mesiac ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét zjednodušujúci postup získania ruského pasu pre obyvateľov južných ukrajinských regiónov – Záporožskej oblasti a Chersonskej oblasti. Podobné opatrenie začalo platiť v roku 2019 pre obyvateľov separatistických regiónov na východe Ukrajiny - Doneckej ľudovej republiky a Luhanskej ľudovej republiky.

V reakcii na Putinove kroky EÚ začiatkom tohto týždňa oznámila, že nebude uznávať takéto pasy.

Do začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, teda do 24. februára 2022, dostalo ruské pasy v Donbase približne 800-tisíc ľudí.

Verejná mienka

Mathieu Boulegue, analytik think tanku Chatham House, považuje vyhlásenie o dokončení pozemného mosta za niečo, čo je zamerané skôr na verejnú mienku v Rusku.

 „Zriadenie pozemného mosta bolo stanoveným ruským vojnovým cieľom, ale nezahŕňajme príliš veľa terminológie. Všetko je to okupované územie. Vojensky dáva zmysel, že Kremeľ chce ovládnuť územie na juhu. Podrobí si ho, pretože ho nedokáže politicky kontrolovať," povedal Boulegue pre The Guardian.

Toto podrobenie, tvrdí Boulegue, prebieha zmenou školských osnov, zavedením rubľa a nových politických štruktúr a takzvanou „pasportizáciou“, a to všetko spolu s vojenským a bezpečnostným úsilím.

Misia splnená

Ak Rusko teraz oznamuje, že jeho pozemný most je hotový, je to preto, že ide o „moment splnenej misie“, povedal Boulegue s odkazom na prejav Georgea W. Busha, ktorý v máji 2003 ako prezident USA na palube americkej lode takto signalizoval víťazstvo v Iraku pod vedením Američanov.

„Je to hlavný signál vrátane skutočnosti, že to oznámil Šojgu. Ide o propagandu: povedať, že všetko ide podľa plánu,“ uviedol Boulegue. Má podozrenie, že toto oznámenie, ako aj to, že je zamerané na ruskú verejnosť, že vojna je úspešná, môže naznačovať túžbu na strane Kremľa posunúť sa ku koncu obdobia „intenzívnej vojny“.

 „Musí sa to skončiť,“ pokračoval Boulegue a vysvetlil, že „žiadna armáda takej veľkosti a v takom spornom teréne nebude navždy bojovať s takou vysokou intenzitou a nevyhnutne dôjde k prechodu od vojny v pohybe k pozičnej vojne“.

Kľúčovou otázkou však zostáva, či Ukrajina dokáže získať späť dobytý juh. Hoci Kyjev spustil protiofenzívu okolo Chersonu, zatiaľ mala len obmedzený úspech, dodal The Guardian.

Ďalšie dôležité správy

KK19 Moskva - Na snímke ruský minister obrany Sergej Šojgu počas stretnutia 19. apríla 2022 v Moskve. Ruský minister obrany Sergej Šojgu v utorok uviedol, že Moskva sa snaží
Neprehliadnite

Rusko má teraz cestné spojenie s Krymom cez pevninu, hovorí Šojgu