Zníženie nákladov na platy poslancov o 10 percent dnes podporila súhlasom aj vláda Ivety Radičovej. Mzdy poslancov sa tak budú krátiť o tzv. Ficov odvod vo výške dvojnásobku deficitu verejných financií Slovenska.
Ak je očakávaný deficit pre tento rok 7,8 percenta, tak zníženie platov bude 15,6 percenta. Dopad na čisté príjmy poslancov bude menší, pretože sa súčasne odmrazí rast platov poslancov.
Závislosť poslaneckého príjmu od deficitu bude podľa predsedu národnej rady Richarda Sulíka „obrovská motivácia pre rozumné rozhodnutia o verejných financiách“. O konečnom znení rozhodne ešte parlament.
Pri prvom čítaní v parlamente návrh podporili aj poslanci KDH napriek tomu, že nie sú pod ním podpísaní. Pred hlasovaním o norme plánuje KDH podať pozmeňovací návrh - plat poslanca by nemal byť trojnásobkom priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale len 2,7-násobkom.
,,Navrhuje sa nový mechanizmus určovania platu poslanca v závislosti od priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve a súčasne v závislosti od schodku rozpočtu verejnej správy na hrubom domácom produkte Slovenskej republiky," uvádza sa v návrhu. Podľa tohto nového pravidla bude určovaný aj plat prezidenta, člena vlády, sudcu Ústavného súdu a ostatných sudcov, predsedu a podpredsedu najvyššieho kontrolného úradu a generálneho prokurátora.
Parlament bude znižovať aj paušálne náhrady pre poslancov, znížia sa náklady na asistenta poslanca a nájom poslaneckej kancelárie zo súčasných 2500 eur na 2025 eur. Rovnako za zníži odstupné pre poslanca z terajších päť platov na tri. Čistý príjem bratislavského poslanca sa podľa návrhu od budúceho roka zníži o 4,6 percenta a mimobratislavského o 3,6 percenta.
V súčasnosti na platy poslancov ide ročne 12, 77 milióna eur. Po prijatí zmien by suma mala klesnúť na 11,47 milióna eur, čo je celkové šetrenie o 10,13 percenta.
Opoziční poslanci vnímajú návrh ako nesystémový a chaotický, súčasné zmrazenie platov je podľa nich efektívnejšie. Koaliční poslanci za KDH ho tiež považujú za zložitý. Poslanci za KDH, ktorí mali výhrady k návrhu, by mali pozmeňujúci návrh predebatovať najprv s predsedom parlamentu Richardom Sulíkom (SaS). Ten dnes po rokovaní vlády uviedol, že sa na spomínanom postupe dohodol s predsedom poslaneckého klubu KDH Pavlom Hrušovským.
,,Zatiaľ k takémuto niečomu nedošlo. Čiže uvidíme, ako tie zmeny budú nakoniec vyzerať, ale som pripravený na túto diskusiu," povedal Sulík. Pripúšťa, že počas prejednávania v druhom čítaní môže dôjsť k ,,nejakým parciálnym zmenám." Podľa neho je pri schvaľovaní tohto zákona dôležitý cieľ - ušetriť 10 percent na nákladoch pre poslancov. Sulík je otvorený pre rôzne možnosti, ako k tejto méte dôjsť.
Foto na titulke - SITA