Ministri financií popredných priemyselných krajín a rozvíjajúcich sa ekonomík sa na svojom zasadnutí v indickom Bengalúre nedokázali dohodnúť na spoločnom záverečnom vyhlásení. Dôvodom bol odpor Číny a Ruska, ktoré odmietli odsúdiť ruskú agresiu na Ukrajine.
Namiesto toho predsedajúca krajina India v sobotu zverejnila vlastné zhrnutie ministerského zasadnutia. Podľa informácií z rokovacích kruhov Čína a Rusko zabránili dohode o spoločnom dokumente. Rozdiely sa vyskytli v dvoch bodoch: V otázke odsúdenia ruského útoku na Ukrajinu ako vojny a v odseku týkajúcom o odpustení dlhu chudobným krajinám.
Nemecký minister financií Christian Lindner v piatok vyzval Čínu, aby prevzala primeranú zodpovednosť za prípadné odpustenie dlhu krajinám, ako je Ghana. Čína patrí medzi najväčších svetových veriteľov. Podľa Svetovej banky najchudobnejšie krajiny ročne platia veriteľom približne 62 miliárd dolárov (58,7 miliardy eur) na obsluhu svojich dlhov, pričom dve tretiny z celkového objemu dlhujú Číne.
Problémom bolo slovo vojna
Ministri financií G20 sa tiež nedokázali dohodnúť na tom, či by sa v konečnom dokumente malo nachádzať slovo „vojna“. Nemecko a Francúzsko dali jasne najavo, že nebudú tolerovať žiadne znenie, ktoré by zaostávalo za vyhlásením lídrov štátov a vlád z minuloročného samitu na Bali. Tam skupina G20 uviedla, že „väčšina členov dôrazne odsúdila vojnu na Ukrajine“.
Tradične sa po zasadnutí skupiny G20 spoločné hodnotenia a ciele zaznamenávajú v záverečnom vyhlásení. Od vojny na Ukrajine však rokovania opakovane končia na mŕtvom bode, pretože členom skupiny G20 je aj Rusko.
Keďže ministri G20 nedospeli ku konsenzu, India zverejnila dokument, v ktorom jednoducho zhrnula dvojdňové rokovania a pomenovala sporné body.
„Väčšina členov dôrazne odsúdila vojnu na Ukrajine a zdôraznila, že spôsobuje nesmierne ľudské utrpenie a prehlbuje existujúce slabiny globálnej ekonomiky,“ uvádza sa v zhrnutí s odkazom na narušenie dodávateľských reťazcov, riziká ohrozujúce finančnú stabilitu a pretrvávajúcu problémy na trhoch s energiami a potravinami.
Výsledok bol podobný ako na samite G20 na Bali v novembri minulého roka, keď hostiteľská Indonézia tiež vydala záverečné vyhlásenie, v ktorom uznala rozdielne postoje.