Aktualizované 8. 11. o 9:17 o výsledky stretnutia

Ministrom financií eurozóny sa v pondelok nakoniec nepodarilo dohodnúť sa na ďalšom postupe v rámci boja s dlhovou krízou napriek intenzívnemu tlaku trhov a otrasom na politickej scéne v Taliansku a Grécku.

V snahe zabrániť šíreniu dlhovej krízy sa ministri v októbri dohodli na pákovom zvýšení úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) na jeden bilión eur. Na stretnutí 7. novembra mali šéfovia financií doriešiť detaily.

Predseda tzv. Euroskupiny Jean-Claude Juncker ale po skončení schôdze novinárom oznámil, že "práca na detailoch sa uzavrie koncom novembra, takže k ich realizácii by mohlo dôjsť v decembri".

,,Je to šialene komplikovaný a šialene dôležitý súhrnný proces," vyhlásil už pred začiatkom schôdze. Podľa plánu by sa mala úverová kapacita EFSF zvýšiť tzv. pákovým efektom, čo znamená, že dodatočné peniaze by sa mali získať z externých zdrojov, či už v podobe úverov od Medzinárodného menového fondu alebo od veľkých tranzitných ekonomík ako sú Čína, Rusko a ďalšie veľké ekonomiky.

Ministri sa musia teraz dohodnúť na tom, či bude EFSF čiastočne garantovať dlhopisy problematických štátov eurozóny, aby zvýšil ich atraktívnosť z pohľadu investorov, alebo to dosiahne prostredníctvom, nového špeciálneho investičného fondu, prípadne kombináciou oboch možností.

V rámci pondelkového stretnutia nemecký minister financií Wolfgang Schäuble po príchode do Bruselu vyzval Grékov, aby sa prestali správať chaoticky.

,,Udalosti v Grécku sú kataklizmatické. Každý deň nová situácia. Grécko musí všetkých ubezpečiť, že to, čo bolo dohodnuté, bude realizované samotným Gréckom," povedal nemecký šéf financií na adresu Grékov, ktorí svojím minulotýždňovým návrhom na referendum o programe pomoci pre ich krajinu na niekoľko dní znervóznili európsku politickú a finančnú scénu.

Nemecký minister dodal, že v situácii, v akej sa práve ocitlo Grécko pri reforme vlády, je viac ako dôležité, aby nielen vládne strany, ale aj opozícia podporovala naplnenie záväzkov, ktoré krajina už dala. Ináč podľa neho hrozí, že Grécko nedostane miliardy zo sľúbenej šiestej tranže.

,,Podmienky záchranného programu musia byť splnené ešte predtým, ako rozhodneme o uvoľnení platby z tejto tranže," povedal W. Schäuble o ďalšej, osemmiliardovej finančnej pomoci, ktorá už bola Grécku prisľúbená.

Na otázku novinárov, či je tu nejaká súvislosť medzi Gréckom a Talianskom Schäuble uviedol, že Taliansko je celkom iný prípad. ,,To je neporovnateľná situácia. Reálne čísla, ktoré prichádzajú z Talianska, neospravedlňujú súčasnú nervozitu na trhoch," prihovoril sa v prospech rímskej vlády nemecký minister financií.

Foto na titulke - Archív