Ministri energetiky krajín Európskej únie budú dnes hľadať spôsob, ako zabezpečiť plyn pre všetkých spotrebiteľov vo svojich krajinách pri obmedzených dodávkach z Ruska.
Naplnenie zásobníkov pred zimou
Témou mimoriadnej bruselskej schôdzky bude aj stratégia zameraná na naplnenie zásobníkov pred zimnou vykurovacou sezónou v dobe neistej perspektívy energetických obchodov s Moskvou. Ministri by tiež mali vyjadriť názory svojich vlád na možné ukončenie odberu ruskej ropy, ktoré má byť súčasťou ďalšieho balíka protiruských sankcií, žiadne záväzné rozhodnutie sa však nečaká.
Rusko sa minulý týždeň rozhodlo prestať dodávať plyn do Poľska a Bulharska, pretože tamojšie energetické firmy odmietli pristúpiť na požiadavku prezidenta Vladimíra Putina platiť za kľúčový zdroj energie v rubľoch. EÚ podľa šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej s týmto scenárom počítala a obe krajiny začali dostávať plyn od svojich susedov.
Ministri by mali hovoriť najmä o tom, ako sa s obmedzeným prísunom plynu vysporiadať v najbližších týždňoch a mesiacoch. Reč bude aj o tom, ako môžu firmy ďalej odoberať ruský plyn a zároveň neporušovať protiruské sankcie. Proti záväzným spoločne prijatým postihom by sa podľa Bruselu previnili, ak by pristúpili na rubľové platby, ktoré Moskva žiada od celej únie.
Výrazné zníženie závislosti
Európsky blok z Ruska odoberá viac ako tretinu plynu, ktorý potrebuje, a v reakcii na ruskú agresiu na Ukrajine má v pláne už tento rok túto závislosť výrazne znížiť. Pomôcť majú dodávky z iných štátov, urýchlenie prechodu na obnoviteľné zdroje či úspory.
Niekoľko krajín viac závislých na ruských energiách pritom upozorňuje, že prinajmenšom túto zimu je pre ich priemysel či vykurovanie domácností ruský plyn nevyhnutný. Zástupcovia vlád budú dnes debatovať o tom, ako v súčasnej neistej situácii naplniť plynové zásobníky, ktoré by v novembri mali byť podľa aktuálne prerokúvaného návrhu plné z 80 percent.
Ministri by mali hovoriť aj o šiestom balíku protiruských sankcií, ktorého návrh cez víkend dokončovala komisia v koordinácii s členskými krajinami. Jeho zásadnou súčasťou má byť embargo na dovoz ruskej ropy, ktoré podporuje veľká väčšina únijných štátov.