Financie z fondu obnovy by mali smerovať aj na protikorupčné opatrenia, modernizáciu krízového riadenia, zefektívnenie finančného vyšetrovania či modernizáciu polície. Ministerstvo vnútra (MV) SR na realizáciu daných cieľov predbežne ráta so sumou 200 miliónov eur. Pre TASR to potvrdil tlačový odbor ministerstva.

„MV SR je v intenzívnom kontakte s Ministerstvom financií SR, s ktorým dolaďuje komponent s názvom Boj proti korupcii, bezpečnosť a ochrana obyvateľstva tak, aby bol pripravený na ďalšie rokovania s Európskou komisiou," priblížili.

JB 35 Brusel - Europoslanci počúvajú prejav predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Bruseli 16. decembra 2020. Na rokovaniach medzi Európskou úniou (EÚ) a Britániou došlo k určitému pokroku, ale stále nie je možné predpovedať, či dôjde aj k dohode o obchode. Povedala to v stredu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová poslancom Európskeho parlamentu. Dodala, že najbližšie dni budú kritické. FOTO TASR/AP

European lawma
Neprehliadnite

Vyše 200 europoslancov a národných poslancov žiada sankcie EÚ aj za korupciu

Hlavným cieľom opatrení má byť zavedenie efektívneho proaktívneho finančného vyšetrovania s vybudovaním personálnych a informačných kapacít. Zefektívniť by sa mohol aj boj proti korupcii a praniu špinavých peňazí. Prispieť by k tomu mali nové nástroje na ich odhaľovanie.

Pripravované opatrenia sa podľa MV SR zameriavajú aj na zníženie nedôvery v políciu jej modernizáciou, digitalizáciou, zlepšením analytických možností a poskytovaním pomoci obetiam trestných činov. Víziou je tiež zvýšenie odolnosti v krízových situáciách, ako je napríklad pandémia ochorenia Covid-19, a modernizácia systému krízového riadenia.