Ministerstvo financií SR rozpracuje variant možnej pôžičky pre samosprávy na Slovensku. Prostredníctvom nej by vedeli samosprávy vykryť výpadok v podielových daniach, ktorý spôsobila koronakríza. Po stredajšom rokovaní zástupcov rezortu financií a Únie miest Slovenska (ÚMS) na bratislavskom magistráte to oznámil prezident ÚMS i primátor Trenčína Richard Rybníček a minister financií Eduard Heger (OĽaNO).

Na snímke predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) prezentuje ďalšie krajiny, ktoré pribúdajú do tzv. skupiny bezpečných krajín počas tlačovej konferencie v Bratislave 9. júna 2020. Voľný pohyb sa rozšíri o ďalších 16 krajín. Pôjde o Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. Konzílium odborníkov ich označilo ako bezpečné krajiny. V utorok o tom informoval premiér Igor Matovič.  FOTO TA
Neprehliadnite

Premiér Matovič: Mojou prioritou je udržať stabilitu vládnej koalície

„Predbežne sme sa dohodli, že ministerstvo financií rozpracuje variant možnej pôžičky pre mestá a samosprávy na Slovensku. Znamenalo by to, že sa dofinancuje úroveň podielových daní roku 2020, kde máme výpadky," priblížil Rybníček. Každá samospráva zároveň podľa jeho slov bude môcť individuálne rokovať o ďalších pôžičkách zo strany štátu. „Ten je nám schopný požičať financie na fungovanie a investície samospráv oveľa lepšie ako súkromný sektor a banky," podotkol prezident ÚMS.

Ako tvrdí, štát a samosprávy si takto vzájomne pomôžu. Kým zo strany štátu to bude pomoc vo forme pôžičky, mestá či obce sa zas budú vedieť po koronakríze vedieť lepšie vyrovnať so svojimi rozpočtami, poskytnúť služby obyvateľom i zlepšiť a zvýšiť investície do školských zariadení či komunikácií. „Takýmto spôsobom sa zabezpečí zamestnanosť a rozvoj ekonomiky," vyhlásil R. Rybníček.

Na snímke je Radoslav Valko, krajský riaditel Sophistic Pro Finance
Neprehliadnite

Finančný agent: Problémy, ako má Arca Capital, hrozia aj iným. Môžu sa odhaliť pyramídové hry

Minister financií uviedol, že štát a samosprávy sú na jednej lodi a je potrebné spolupracovať. „Pôjdeme do modelu pôžičiek, pretože by bola škoda nevyužiť lepšie podmienky, ktoré má v tomto prípade štát pri získavaní peňazí na investičný stimul do ekonomiky," vyhlásil. Upozornil, že nielen samosprávy, ale aj štát má výpadky v príjmoch. „To celé bremeno nesieme spolu, preto je potrebné pomáhať si, kde sa dá," poznamenal.

R. Rybníček a E. Heger sa zároveň na stretnutí zhodli, že je potrebná hĺbková reforma verejnej správy. ÚMS chce pomôcť vláde SR s touto reformou, aby sa v tomto volebnom období aj zrealizovala. "Aby sa spôsob financovania samosprávy, spôsob kompetencií a vôbec fungovania krajiny zefektívnil," podotkol prezident ÚMS.