Analytici ministerstva financií zverejnili štúdiu Ak v Afrike nasneží, budeme majstri sveta. Tvrdia, že na nej pracovali vo voľnom čase a že Slovensko môže majstrovstvá sveta vo futbale vyhrať raz za 600 rokov. Prinášame recenziu štúdie z pera člena bankovej rady NBS Ľuda Ódora.
Analytici s ťahom na bránu
Aj ekonomický analytik je len človek, aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá. V poslednom období je možné nájsť mnoho kníh s ekonomickou tematikou v kníhkupectvách bez toho, aby človek zablúdil do častí s odbornou literatúrou. Popularizátori ekonómie ľahko a pútavo píšu o každodenných záhadách života, o finančnej kríze alebo napríklad aj o športe. Viaceré knihy renomovaných ekonomických profesorov a analytikov sa v poslednom období dostali medzi bestsellery po celom svete. Stačí si spomenúť na Freakonomics alebo na Logiku života.
Dvaja analytici na ministerstve financií (ktorí mimochodom vedia hrať futbal) sa rozhodli tento pozitívny svetový trend podporiť zverejnením štúdie „Ak v Afrike nasneží, budeme majstri sveta“, ktorú písali vo voľnom čase. Nevedno, či ich inšpiroval predseda vlády, ktorý pred voľbami otváral jedno futbalové ihrisko za druhým alebo futbalová nálada plná očakávaní na Slovensku, ale podarilo sa im napísať o futbale veľmi príjemné večerné čítanie.
V prvom rade sa rozhodli preskúmať, čo prináša pre krajinu futbalový úspech. Sú to peniaze, popularita medzi obyvateľmi alebo tradícia? Prostredníctvom ekonometrického modelu zisťujú, či krajiny (vrátane Slovenska) hrajú nad svojimi možnosťami alebo nie. Výsledok je podobný tomu, čo poznáme aj z ekonómie. Často frfleme na našich reprezentantov ako aj na našu ekonomickú úroveň, pričom pri globálnom pohľade patríme medzi tie úspešnejšie krajiny. Je dobré si uvedomiť aj to, že peniaze nie sú všetko. Tak regresia ako aj úspechy afrických krajín dokazujú, že popularita, tradícia a nadšenie pre tento šport dokáže veľa. Ani bosí chlapci na Copacabane nepochádzajú zo zámožných rodín.
Štúdia samozrejme nemôže nechať fanúšikov v neistote a preto prináša aj prognózu výsledkov pre africký svetový šampionát. Na základe aktuálneho rebríčka tímov, trhovej hodnoty hráčov a popularity futbalu v krajine, autorom vychádza, že majstrom sveta bude Španielsko. Iba o niečo nižšiu šancu na úspech má podľa analytikov Brazília. Poznajúc úspešnosť ekonomických prognóz v poslednom období však nemusíte hneď utekať do stávkovej kancelárie.
Šance na výhru:
A ako dopadne naša jedenástka? Šance na úspech podľa modelu sú také, že raz za 600 rokov (hrá sa raz za 4 roky) by sme sa mohli stať aj majstrami sveta. Ale nezúfajme, ekonómovia ešte s menšou pravdepodobnosťou očakávali finančnú krízu a o výstreloch motyky by nám mohli vedieť rozprávať aj v Grécku.
Po analýze a prognóze sú na rade hospodársko-politické odporúčania. Pardon, chcel som povedať futbalovo-politické. Kam sa má kopať jedenástka, na ktoré krídlo je lepšie postaviť hrotového útočníka alebo či hrozí pre Slovensko väčší počet žltých kariet? To sú otázky, na ktoré štúdia prináša fundované odpovede. Autori sa vyznajú aj v teórii hier a preto nepripravili anglický preklad štúdie. Keby sa totiž súperi dočítali, že pri jedenástke má brankár Mucha zostať stáť v strede brány, tak by ich strelci mali ľahkú úlohu.
Na záver analýzy sa môžete dozvedieť, prečo nám sneženie môže výrazne zvýšiť šance na úspech. Ešte keby v Talianskom drese nastúpilo zopár Gancarczykov so schopnosťou vymietnuť roh vlastnej brány. Okrem toho je v štúdii aj tipovačka ekonómov a ekonomických žurnalistov nielen na celkových víťazov šampionátu ale aj na jednotlivé zápasy Slovenska v skupine. Z nej vychádza, že Nový Zéland by sme mali zdolať, ale s Paraguayom a najmä s Talianskom skôr prehráme, než vyhráme. Ekonómovia dali tipy aj na najlepšieho kanoniera šampionátu. Opäť žiadne prekvapenie: prevažná väčšina z nich si myslí, že to bude Argentínčan Messi. Cristiano Ronaldo nedostal ani jeden hlas, asi preto, lebo medzi respondentmi dominovali muži.
Iste, pri dôkladnom skúmaní modelov je možné nájsť aj nedostatky. Škoda, že sa do ekonometrického modelu nepodarilo zabudovať premennú, ktorá by odzrkadľovala tradíciu futbalu. Okrem toho prognostický model je značne arbitrárny tak pri voľbe vysvetľujúcich premenných ako aj pri určení váh. Nie som si istý ani záverom, že futbal je u nás populárnejší šport ako hokej. Ale koho zaujímajú tieto maličkosti? Celkový dojem je veľmi dobrý a analýzu môžu čítať aj ekonomicky menej zdatní fanúšikovia. Pokojne aj v prítomnosti dobre vychladeného piva. Potom zistíte aj vy, že Gabo a Matej s touto analýzou určite nestrelili vlastný gól.
Ako tipujú skupinové zápasy Slovenska v ankete analytici a ekonomickí novinári:
Foto na titulke - Dušan Hein