Americká ministerka financií Janet Yellenová vyzvala členské štáty skupiny G7 a ostatné bohaté krajiny, aby neobmedzovali výdavky na podporu ekonomiky ani po ústupe pandémie ochorenia COVID-19.

Problémy skončením pandémie nezmiznú a tými, s ktorými budú musieť štáty neskôr zápasiť, sú zmena klímy a nerovnosť.

Britský minister financií Rishi Sunak  a kanadská ministerka financií Chrystia Freelandová pred summitom ministrov financií skupiny G7, 4. júna 2021 v Londýne.
Neprehliadnite

Krajiny skupiny G7 sa dohodli na dani zo zisku globálnych firiem typu Facebook či Google

Ako povedala, ,,aj po tom, ako sa po kríze v dôsledku pandémie vrátia krajiny do normálnych koľají, budú musieť ďalej investovať do boja proti klimatickej zmene a nerovnosti".

Jej vyjadrenia sa tak čiastočne líšia od spoločného vyhlásenia ministrov financií G7, ktorí sa koncom týždňa zišli v Londýne, kde sa dohodli na globálnej minimálnej firemnej dani na úrovni 15 percent.

Prvých 9600 dávok vakcíny Johnson&Johnson by malo do SR prísť 19. apríla
Neprehliadnite

Svetové organizácie žiadajú od G7 viac podpory v oblasti distribúcie vakcín

Ministri v ňom okrem iného zdôraznili, že po tom, ako sa ekonomiky vrátia v plnej miere na cestu zotavenia, bude potrebné sledovať aj dlhodobú udržateľnosť verejných financií.

Podľa Yellenovej však väčšina krajín má dostatok financií aj schopnosti na takú fiškálnu politiku, ktorá bude naďalej podporovať zotavovanie ekonomiky a zároveň riešiť výzvy spojené s klimatickou zmenou a inkluzívnym a udržateľným rastom.